Vyžeňte slimáky ze zahrady bez drahé chemie: Zakročte těmito 8 babskými kroky – jediné, co opravdu funguje

                   

Slimáci bývají největším nepřítelem zahrádkářů především za horkých a vlhkých lét. Jejich přítomnost je možné poznat podle nepravidelně tvarovaných okusů plodů a listů, ale také podle charakteristické slizovité stopy. Jak si s nimi poradit, aby vám už nikdy víc nepřidělávali vrásky?

1) Zlikvidujte přirozené úkryty

Udržujte na zahradě pořádek – to je první a nejdůležitější krok regulace slimáků. Měli byste proto pravidelně sekat trávu, odstraňovat kameny, klády a další vhodné úkryty a vytrhávat plevel (slimákům se velmi líbí zejména v kopřivách). Na vlhkých místech se vyplatí pravidelně okopávat motyčkou, díky tomu případná slimáčí vajíčka rychle vyschnou a nevylíhnou se z nich žádní noví záškodníci.

2) Vsaďte na ranní zálivku

Pokud se chcete zbavit slimáků, zalévejte své rostliny pouze ráno. Slimáci totiž vylézají především v noci a po dešti a pokud pokropíte svoji zahradu večer, vytváříte jim tak ideální podmínky k migraci. Po večerním zalití totiž zůstane zemina na záhonech dlouho vlhká. Mnohem lepší je proto všechny záhony zalévat ráno.

3) Vytvořte přirozené bariéry proti slimákům

Některé druhy rostlin (například hosta nebo salát) mají slimáci nejraději. A právě kolem nich se vyplatí vytvořit mechanické bariéry, jako jsou například drcené skořápky od vajec, dřevěný popel, piliny nebo drobné oblázky. Účinnost takové zábrany však bohužel není 100% a obvykle bývá potřeba ji po dešti obnovit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

4) Zasaďte rostliny odpuzující slimáky

Proti těmto škůdcům můžete bojovat i za pomoci rostlin, které slimáci nesnášejí. Jde mimo jiné o:

  • šalvěj,
  • černý bez,
  • flox,
  • řebříček,
  • lichořeřišnici,
  • yzop,
  • majoránku,
  • česnek,
  • hořčici
  • a cibuli.

Látky, které tyto druhy během dne i noci vylučují, totiž odrazují plže od pobytu v jejich okolí.

5) Ošetřete ohrožené rostliny česnekem

Rostliny, které bývají často napadené slimáky, postříkejte odvarem z česneku. A jak ho připravit? Vezměte 2 palice čerstvého česneku a zalijte je 10 litry vody, následně vše 1 hodinu povařte. Poté tento vývar odstavte na 48 hodin. Nakonec do něj česnek rozmačkejte a vše sceďte. Používejte k postřiku rostlin vždy, když se slimáci objeví. Obvykle to stačí jednou za 2 až 3 dny nebo po silném dešti.

6) Jedlá soda na slimáky

Také jedlá soda, kterou pravděpodobně používáte v domácnosti, vám skvěle poslouží jako prostředek na slimáky. Stačí ji nasypat na místa, jež chcete co nejlépe ochránit před těmito škůdci. Soda vytváří jednoduchou bariéru, která je odradí – nejsou schopni ji překročit, protože je ostrá a řeže je do jejich měkkého těla, takže to vzdají a najdou si snadnější zdroj potravy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

7) Připravte slimákům pivní past

Často používaným prostředkem je také pivo. A jak ho aplikovat? Vyberte středně velkou plastovou nádobu a v zemi vykopejte díru takové velikosti, aby se do ní pohodlně vešla (měla by vyčnívat asi 1 cm nad zem). Do nádoby poté nalijte trochu piva a poté počkejte, až přes noc slimáci opustí své úkryty a spadnou do pasti. Odtud je stačí ráno už jen vybrat.

8) Hýčkejte si přirozené nepřátele plžů

Ptákům na zahradě připravte úkryty (např. hnízdní budky) a vytvořte také vhodné zázemí pro žáby a ještěrky. Dalšími skvělými pomocníky jsou ježci, kteří se budou rádi vydávat i do těch nejopuštěnějších zahradních zákoutí a všechny slimáky odtud vyženou. A ke spokojenosti jim stačí jen několik kupek starého listí.

Jak proti slimákům bojujete vy?

Pokud patříte mezi domácí kutily, pak vás určitě zaujme tato účinná ochrana proti slimákům/plzákům
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články