Vzal staré kusy dřeva, vrtačku a pár šroubů. Vytvořil dokonalou věc

                   

V každém domě jsou nedílnou součástí, považujeme za něco úplně samozřejmého a vůbec nepřemýšlíme nad tím, že existuje možnost si je zkusit vyrobit doma – jinak, z jiného materiálu a vytvořit něco nového, co nám dovolí vybočit ze zajetých kolejí. Ano, jsou to dveře. Vchody a východy z jedné místnosti do druhé, z domu i do něj. Plné, prosklené, ze dřeva, z dřevěných desek, z laminátu a kdoví čeho dalšího. Obvykle mám dveře na pantech, které se otvírají do místnosti. Když se nad tím zamyslíte, tak při otevření dveře zabírají dost místa, a tím zmenšují užitnou plochu pokoje.

Když je otevřete, tak prostor za nimi směrem ke zdi, musí zůstat prázdný, protože při otevřených dveřích se nedostanete do skříně či jiného nábytku, který by byl za dveřmi umístěný.

iZdroj fotografie: Imgur, Architecture & Design

Alternativa – posuvné dveře

Pro hodně z nás věc známá, ale ruku na srdce, kolik z nás má doma posuvné dveře. Přitom jejich instalací získáme určité výhody – zvětšení prostoru v pokojích, skrytí nedokonalostí, skrýše pro věci, které chceme utajit, apod. posuvné dveře mohou být postavené jako venkovní, tedy kolejnice pro posuv je přišroubovaná na zeď v jednom pokoji, nebo zapuštěné, a pak je kolejnice připevněná ke stropu v dveřním otvoru, a pokračuje do zdi.

iZdroj fotografie: Imgur, Architecture & Design

Vše je otázku prostorového uspořádání a preferencí majitele bytu. Materiály pro výrobu jsou stejné jako u klasických dveří, pouze odpadají zárubně, a někdy nepotřebujeme ani prahy.

Využití netradičních materiálů

Mnohdy je pro pořízení dveří limitují jejich cena, ale kdo má šikovné ruce, může pořídit dveře za pár korun. Řeč je např. o dřevěných paletách. Těch je na prodej hodně, neboť se na nich dnes přepravuje kdeco.

iZdroj fotografie: Imgur, Architecture & Design

A tak by neměl být problém jich několik sehnat. Kupujte ty, které jsou vyrobené z prken, ne ty ze slisovaných pilin. Nyní už stačí dokoupit několik dalších věcí a můžeme začít s výrobou.

Výroba posuvných dveří z palet

Zde se pokusím přiblížit návod na výrobu dveří. Začneme tím, že paletu rozebereme. Pokud možno tak, abyste prkna nepoškodili. Není to zrovna jednoduché, protože jsou sbité několika hřebíky a často ještě kroucenými, které zvyšují tuhost palety, ale vytáhnout je, je opravdu těžké. Když tedy uspějeme, a máme připravený potřebný počet prken – dle šířky dveří, prkna osmirkujeme, a ještě před samotnou výrobou dveří je natřeme barvou.

iZdroj fotografie: Imgur, Architecture & Design

Protože jsou interiérové, může to být barva, která není tolik odolná povětrnostním vlivům. Prkna poskládáme vedle sebe, nahoru a dolů dáme příčná prkna. Aby byly dveře pevné, diagonálně přidáme další prkno. Pomocí úhelnice zkontrolujeme zda jsou v rozích úhly 90° a vše sešroubujeme, nebo sbijeme do požadované výšky a šířky.

iZdroj fotografie: Imgur, Architecture & Design

Nyní je třeba na zeď připevnit kolejnici, po které budou dveře jezdit. Ta by měla mít dvojnásobnou délku, než je šířka dveří. Pro montáž použijeme šrouby na hmoždinku, a nemusím připomínat, aby byla kolejnice ve vodorovné poloze.

iZdroj fotografie: Imgur, Architecture & Design

Když máme hotovo, připevníme ke dveřím pojezdová kola, a to opět pomocí šroubů, a stačí dvě. Přišroubujeme kliku, abychom měli dveře za co otevírat a můžeme dveře nasadit na kolejnici. A teď už nám jen zbývá se kochat dobře odvedeným dílem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články