Vyžilá půda na záhonku se sama obnoví a aktivuje: K životu ji probudí spojení 2 levných ingrediencí, za měsíc bude jako nová

                   

Pokud už zemina na vašich záhoncích nevypadá tak, jak byste si představovali, nemusíte pracně uprostřed sezóny shánět nový substrát nebo urychleně přehazovat kompost. Můžete ji ještě aktivovat použitím toho správného hnojiva. Jedna lžíce na kbelík vody vám bude bohatě stačit. Vsadit musíte jen na ty správné poměry

Spojení kopřiv a škrobu

Tajemství úspěchu je jednoduché – musíte použít osvědčenou kopřivovou jíchu, kterou však navíc ještě vylepšíte přidáním obyčejného škrobu. Může jít třeba o ten bramborový, nebo rýžový, který běžně používáte v kuchyni. A jak při přípravě tohoto univerzálního hnojiva pro záhonky nejlépe postupovat? Není to tak složité, jak si nejspíš myslíte.

Vyrobte si kopřivovou jíchu

Jako základ pro tento postup poslouží docela obyčejná kopřivová jícha. Stačí zalít kopřivy vodou (na 1 kilogram kopřiv budete potřebovat 10 litrů vody) a nechat na vhodném místě kvasit. Během tohoto procesu bohužel vydává toto přírodní hnojivo štiplavý nepříjemný zápach a hodně pění. Proto je vhodné do něj přidat čedičovou moučku, která silný zápach trochu zmírní. Navíc toho hnojivo také obohatí o draslík.

Pokud doma tento prostředek nemáte, pak byste měli vědět, že k tomuto účelu se výborně hodí i kozlík lékařský. Použít však musíte kvetoucí rostliny v dostatečném množství. A jakmile přestane jícha pěnit, je hotová a můžete ji použít. Nařeďte ji v poměru 1:10 (vody bude samozřejmě více). V tuto chvíli se hodí jako skvělé hnojivo, jehož aplikace se pozitivně projeví na kondici rostlin, zlepší jejich kvetení a omezí výskyt chorob a škůdců.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Do jíchy přidejte škrob

Ale pro aktivaci půdy musíte přidat něco víc. Na každý pětilitrový kbelík zálivkové vody na záhon musíte přidat ještě jednu vrchovatou lžíci škrobu. Dobře promíchejte a tento roztok použijte jako zálivku vyžilých záhonů. Podle potřeby ho v sezóně můžete i několikrát zopakovat. Uvidíte, že se vašim rostlinám bude dařit mnohem lépe.

Jaké triky používáte pro zvýšení výnosu zeleniny vy?

Seznamte se s podrobnějším návodem na výrobu kopřivové jíchy
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články