Pozvěte své venkovní nebo pokojové rostliny na panáka. Trocha vodky nebo piva poslouží doslova jako životabudič

                   

Na světě snad není zahrádkář, který by nechtěl, aby jeho rostliny prospívaly a těšily se zdraví. Toto přání se bohužel často neplní a pěstitelovou povinností pak je svým zeleným svěřencům pomoci. Existuje mnoho prostředků, ať už chemických, nebo přírodních, které tento problém snadno vyřeší. Věděli jste ale, že mezi ně patří i alkohol?

Hnojení rostlin pivem

Prvním druhem alkoholického nápoje, který má příznivý vliv na rostliny, je zvětralé nepasterizované pivo. Je totiž bohaté na fosfor, draslík, hořčík, sodík a polyfenoly. Díky tomuto obsahu funguje jakožto životabudič. Dále dodává energii a pomáhá v boji se škůdci a patogeny vzcházejícím rostlinkám. Navíc díky obsahu cukrů podporuje růst půdních mikroorganismů, které pozitivně ovlivňují život mnoha rostlinných druhů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Z piva si můžete vyrobit velice kvalitní hnojivo, které půdu obohatí hlavně o dusík a draslík. Využít ho lze při pěstování růží, u nichž podporuje tvorbu květů. Pro jeho přípravu budete potřebovat:

  • 1 litr piva (zvětralého),
  • 10 litrů vody,
  • dostatečně velkou konev.

Obě tekutiny smíchejte a nalijte do vybrané nádoby. Vzniklým roztokem zalévejte rostliny přibližně jednou za měsíc (během vegetačního období).

Jak hnojit pokojové rostliny

V pivu si libují také některé pokojové rostliny. Příkladem je monstera, kterou tímto nápojem můžete hnojit jednou nebo dvakrát za měsíc. Stačí, když ho otevřete, necháte šest hodin stát při pokojové teplotě a poté menší množství přidáte do zálivky. Pivo zředěné vodou můžete použít také při rosení listů. Rostlinným orgánům tak dodáte krásný lesk.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Návod na hnojení alkoholem

I když vás to překvapí, některým rostlinám přilepšíte zálivkou obohacenou o tvrdý alkohol, tedy vodku. Prospívá hlavně:

  • chřestu (dvě polévkové lžíce přidané do 1 litru zálivky urychlí jeho růst),
  • fíkusu malolistému (zvadnuté květině pomůže lžička alkoholického nápoje smíchaná s jedním hrnkem vody – aplikujte jednou za dva týdny),
  • pokojovým rostlinám napadeným škůdci (malé množství vodky smíchané s tekutým mýdlem nalijte do postřikovače a výsledný roztok nastříkejte na listy, po půl hodině je omyjte).

Jak namořit osivo alkoholem

Zmíněný tvrdý alkohol je možné použít i při přípravě osiva před setím. Jedná se hlavně o semena rostlin z čeledi miříkovitých, kam patří např. mrkev, petržel nebo koriandr. Stačí, když je na pět až deset minut namočíte do vodky, osušíte a nasejete obvyklým způsobem. Důvodem tohoto opatření je povzbuzení klíčení a ochrana před škůdci a houbovými patogeny.

Co si myslíte o hnojení pokojových rostlin alkoholem?

Se škůdci nemusíte bojovat pouze alkoholem. Se smutnicemi si poradí žluté lepové desky
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články