Ušetřete až 14 000 Kč za vytápění díky babským radám potvrzeným instalatéry. Doma bude stejné teplo, jen nevyhodíte peníze z okna

                   

Pokud se také potýkáte se stále se zvyšujícími cenami energií, začněte už ode dneška aplikovat šikovné rady a tipy, které vám pomohou předejít příliš velkým finančním výdajům. Jsou opravdu prosté a do své domácnosti nebudete muset investovat vůbec nic. Stačí jen myslet na několik šikovných vychytávek a uplatňovat je během každého zimního dne. Ve hře je nejen správné větrání, ale kupříkladu i odrazivé materiály.

Jak na větrání v zimě

Pro začátek se zaměřte na správné větrání. Není tak obtížné, jak si nejspíše myslíte. A to i přesto, že v řadě domácností bývá během zimy buď chladno, anebo naopak vysušený vzduch. Trik tkví v jediném, za to však opravdu důkladném větrání během dne. A jak na něj? Najděte si 10 minut, během kterých jednoduše nebude nikdo doma anebo si na tuto krátkou chvíli oblečte teplý svetr. A otevřete okna dokořán.

iZdroj fotografie: Pixabay

Již 10 minut stačí k tomu, aby se vzduch v místnostech kompletně vyměnil. Přitom se však neochladí stěny, takže nepřijdete o většinu tepla. A radiátory studený vzduch zvenčí opět vytopí. Naopak dlouhé, ale mírné větrání za pomoci „ventilačky“ v okně se nedoporučuje. Teplo má totiž tendenci stoupat vzhůru, takže z radiátorů umístěných pod okny míří především ven a nikoli do místnosti, kde bychom ho potřebovali nejvíce.

Dejte pozor na své květiny

Krátké a intenzivní větrání má však i své nevýhody – mohou při něm nastydnout vaše pokojové rostliny. Pokud je to možné, sundejte je z oken, dolů. Ovšem máte-li jich opravdu hodně, bude lepší na ně pro tu krátkou chvíli položit jakoukoliv látku (třeba staré prostěradlo) nebo je od nejhoršího průvanu odstínit velkým kusem kartonu. Nespoléhejte na to, že za tak krátkou chvíli nenastydnou. U těch citlivých (např. u orchidejí) to opravdu neplatí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomůže i reflexní fólie

Potřebujete, aby se co nejvíce tepla z radiátoru odrazilo do místnosti? Pak za něj nalepte reflexní fólii. Tepelné vlny se odrazí od jejího povrchu a budou směřovat přesně tam, kam potřebujete. V nouzi může pomoci i alobal, ovšem se speciální fólií se manipuluje mnohem lépe. A investice do ní je opravdu zanedbatelná, to nám věřte. Speciální fólie (tentokrát už částečně nebo zcela průhledné) je možné pořídit i na okna. Zamezí unikání tepla přes sklo.

Zatažené žaluzie mohou také pomoci

Všeobecně přes okna uniká více tepla, než by nám nejspíše bylo milé. V době velkých mrazů se tak vyplatí zatáhnout žaluzie, ty totiž mohou ušetřit až 20 % ztracené energie. A pokud navíc přes ně přetáhnete i záclony nebo ještě lépe závěsy, snížíte ztráty o dalších 10 %. Dejte však pozor, aby nepřesahovaly až přes topení, tím by naopak velké množství tepla přišlo vniveč. Výhledově samozřejmě můžete okolí oken také zateplit.

Bojujete letos s vysokými účty za energie, nebo se vás tento problém netýká?

Pokud vaše topení netopí správně, může být i zavzdušněné. Naučte se, jak si s tím poradit
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články