Zabalte letos dárky nejkrásněji z celé rodiny. Naučte se japonské kouzlo furoshiki s látkou, šátkem nebo starým oblečením

                   

Nejen na Vánoce, ale i na další slavnostní příležitosti sháníme co nejlepší dárky, ale většina z nás pak opomene jednu důležitou věc. A to, že není důležitý jen samotný dar, ale také jeho předání a zabalení. Přitom i vzhled dokáže vyjádřit, jak moc si obdarovaného vážíme. Furoshiki je originální, estetický a ekologický způsob balení maličkých i velkých dárků.  

Jak se zrodilo furoshiki

Slovo „furoshiki“ neoznačuje jen způsob balení dárků či přenášení zboží, ale i samotnou látku. Tkanina je nejčastěji čtvercového tvaru, tradičně z hedvábí nebo bavlny, ale v dnešní době se používá také nylon nebo polyester. Termín furoshiki pochází ze dvou slov, kterými jsou „Furo“ a „Shiki“, jež v doslovném překladu znamenají „koupel“ a „rozprostření“. Zkrátka dárek vykoupeme v balící látce. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

První furoshiki látky byly tsutsumi („balíček“), používané během období Nara (710-794 n.l.) v Japonsku jako ochrana vzácných chrámových předmětů. Název furoshiki se pak začal používat v období Muromači, které trvalo od roku 1136 do roku 1573. V tomto období si návštěvníci lázní začali balit svá kimona do látek zdobenými rodinnými erby a emblémy, aby si je nespletli. Netrvalo to dlouho a zvyk se rozšířil do dalších oblastí, jako je balení knih, dárků a zboží.

V čem jsou jeho výhody

Používání furoshiki kleslo v poválečném období, z velké části kvůli šíření papírových a plastových tašek. V posledních letech však technika zaznamenala novou oblibu, s tím jak se do popředí dostával důraz na ochranu životního prostředí. V roce 2006 japonská ministryně životního prostředí Yuriko Koike předvedla speciálně navrženou látku furoshiki na podporu ekologického uvědomění.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Furoshiki má však i další výhody. Své dárky můžete zabalit bez ohledu na to, jak bizarního nebo nepravidelného tvaru jsou, stačí mít dostatečně velkou látku. Ušetříte také spoustu peněz a materiálu. Nebudete potřebovat lepící pásku nebo bublinkovou fólii. Na ozdobu si vystačíte s přírodními materiály. A na látku můžete použít třeba nepoužívané oblečení.

Jak na techniku furoshiki

První a nejdůležitější věc, kterou potřebujete k výrobě furoshiki, je čtvercová látka. Při výběru látky se zaměřte na její vlastnosti. Například tenká látka nebude dostatečně pevná, aby udržela těžké předměty, a pokud bude příliš průhledná, může odhalit, co je uvnitř. Ideální tkanina je dostatečně pevná a hustá, aby chránila předměty, ale ne tak silná, aby bylo obtížné zavázat její konce. Oblíbenou a odolnou variantou je bavlna.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ovšem nemusíte hned kupovat látku, která je speciálně vyrobena pro účely furoshiki. Pravděpodobně doma najdete látku, která přesně odpovídá vašim potřebám. Můžete použít kapesníky, šátky, ubrusy, látkové ubrousky, prostěradla na postel nebo polštář, utěrky nebo dokonce staré oblečení.

Jak balíte dárky vy?

Podívejte se, jak zabalit dárky technikou furoshiki krok za krokem
Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články