Zapáchající utěrky plné skvrn nemusí být v kuchyni standardem. A to i přesto, že je každý den vystavujeme náročným situacím v podobě opravdu odolné kuchyňské špíny, barvícího koření, vysokých teplot apod. I kousky, které už vypadají na vyhození, lze zachránit tím správným postupem a trochou péče. Stačí se zastavit v drogerii pro ty optimální prostředky a dát je dohromady s osvědčením vyvařováním.
Jak se zbavit špíny z utěrek
Ještě předtím, než přistoupíte ke konkrétnímu postupu, si však musíte uvědomit, s čím vším se tentokrát musíte potýkat. Ve hře totiž není jen běžná špína, ale také mastnota nebo opravdu úporné pachy, které často nelze běžným pracím cyklem vůbec odstranit (jen zmírnit). Je tedy třeba nakombinovat více účinných postupů, aby byl výsledek skutečně perfektní a běloskvoucí. A čím začít?
Praní utěrek a ručníků ručně
Především tím, že pro jednou zapomenete na pračku. Běžný prací cyklus totiž mnohdy špínu ještě více zatlačí do vláken textilie. Místo toho vložte utěrky do dostatečně velkého hrnce (měl by mít objem nejméně sedm litrů) a přihoďte k nim ty správné ingredience. Místo hrnce lze samozřejmě použít i jinou nádobu odolnou proti vysokým teplotám. A co rozmíchat ve vodě?
- Půl sklenice pracího prostředku (může být běžný, žádná extra kvalita není třeba),
- tři polévkové lžíce bělidla,
- tři polévkové lžíce běžného slunečnicového oleje.
Je možné vsadit i na jinou variantu tohoto postupu. Ta se hodí v případě, že se potýkáte s opravdu silně zašlými utěrkami a ručníky. Složky jsou stejné, pouze k nim přihodíte jednu lžičku jedlé sody. V obchodech ji seženete také pod názvem soda na pečení nebo soda bicarbona (obvykle ji najdete ve stejném regálu jako kypřicí prášky). Ingredience opět dobře rozpusťte a ručníky a utěrky do roztoku zcela ponořte.
Jak vyvařit utěrky v hrnci
Nyní vše přiveďte k varu. Bělidlo umí být ve vzduchu dost agresivní, takže dobře větrejte, a pokud to jen trochu jde, přiklopte hrnec pokličkou. Jakmile začne voda vřít, vše dobře promíchejte a odstavte z plamene. Nakonec utěrky vyperte běžným způsobem a těšte se z jejich bělosti, krásy a svěží vůně. Nezapomeňte však, že tento postup lze použít jen na textilie, které snesou teploty mezi 90–100 °C. Ostatní pravděpodobně zničíte.