Zapomeňte na páchnoucí a zašedlé utěrky. Vyzkoušejte postup z profesionální prádelny a za 5 minut budou jako nové

                   

Zapáchající utěrky plné skvrn nemusí být v kuchyni standardem. A to i přesto, že je každý den vystavujeme náročným situacím v podobě opravdu odolné kuchyňské špíny, barvícího koření, vysokých teplot apod. I kousky, které už vypadají na vyhození, lze zachránit tím správným postupem a trochou péče. Stačí se zastavit v drogerii pro ty optimální prostředky a dát je dohromady s osvědčením vyvařováním.

Jak se zbavit špíny z utěrek

Ještě předtím, než přistoupíte ke konkrétnímu postupu, si však musíte uvědomit, s čím vším se tentokrát musíte potýkat. Ve hře totiž není jen běžná špína, ale také mastnota nebo opravdu úporné pachy, které často nelze běžným pracím cyklem vůbec odstranit (jen zmírnit). Je tedy třeba nakombinovat více účinných postupů, aby byl výsledek skutečně perfektní a běloskvoucí. A čím začít?

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Praní utěrek a ručníků ručně

Především tím, že pro jednou zapomenete na pračku. Běžný prací cyklus totiž mnohdy špínu ještě více zatlačí do vláken textilie. Místo toho vložte utěrky do dostatečně velkého hrnce (měl by mít objem nejméně sedm litrů) a přihoďte k nim ty správné ingredience. Místo hrnce lze samozřejmě použít i jinou nádobu odolnou proti vysokým teplotám. A co rozmíchat ve vodě?

  • Půl sklenice pracího prostředku (může být běžný, žádná extra kvalita není třeba),
  • tři polévkové lžíce bělidla,
  • tři polévkové lžíce běžného slunečnicového oleje.
iZdroj fotografie: Pixabay

Je možné vsadit i na jinou variantu tohoto postupu. Ta se hodí v případě, že se potýkáte s opravdu silně zašlými utěrkami a ručníky. Složky jsou stejné, pouze k nim přihodíte jednu lžičku jedlé sody. V obchodech ji seženete také pod názvem soda na pečení nebo soda bicarbona (obvykle ji najdete ve stejném regálu jako kypřicí prášky). Ingredience opět dobře rozpusťte a ručníky a utěrky do roztoku zcela ponořte.

Jak vyvařit utěrky v hrnci

Nyní vše přiveďte k varu. Bělidlo umí být ve vzduchu dost agresivní, takže dobře větrejte, a pokud to jen trochu jde, přiklopte hrnec pokličkou. Jakmile začne voda vřít, vše dobře promíchejte a odstavte z plamene. Nakonec utěrky vyperte běžným způsobem a těšte se z jejich bělosti, krásy a svěží vůně. Nezapomeňte však, že tento postup lze použít jen na textilie, které snesou teploty mezi 90–100 °C. Ostatní pravděpodobně zničíte.

Jedlou sodu uplatníte v domácnosti i jinde. Skvěle s ní například vybělíte zašlé tenisky
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články