Bělte oblečení a odstraňujte skvrny svépomocí, aniž byste kupovali drahé přípravky

                   

Bílé oblečení má doma každý. Ať už se jedná o ložní prádlo, pánské košile nebo ponožky na tenis, žloutnutí či šednutí se většinou nevyhneme. Pokud nemáte chuť kupovat drahá bělidla, která mají často toxické složení, možná hledáte jiné řešení. Žádný strach, poradíme vám, jak na to přírodní a šetrnou, přesto však účinnou cestou. Existuje totiž množství ingrediencí, které jsou lehce dostupné a dokážou stejné věci jako průmyslová bělidla. Stačí si jen vybrat, který z našich návodů vyzkoušíte jako první.

Ocet, citron a peroxid vodíku jako spolehlivá přírodní bělidla

  • Smíchejte jeden díl vody s dvěma díly bílého nebo jablečného octa. Tato výkonná kombinace změkčuje vlákna, odstraňuje skvrny a zanechává oděvy zářivě čisté. Namočte oblečení do připraveného roztoku po dobu 40 minut a poté vyperte jako obvykle.
  • Uvařte dva litry vody se šťávou ze dvou citronů, lžící soli a lžící dalšího čisticího prostředku, například pracího prášku. Poté ponořte oděv do roztoku a nechejte alespoň 40 minut působit, než jej důkladně opláchnete.
  • Smíchejte díl peroxidu vodíku se třemi díly vody a trochou čpavku. Za 10 minut můžete oblečení opláchnout a sledovat, jak vám špína mizí před očima.
  • Nasypejte na celý povrch skvrny jedlou sodu, poté překrojte citron na polovinu a jednu ze vzniklých částí skvrnu chvíli potírejte. Nechte působit asi 10 minut a poté opláchněte.
  • Uvařte velký hrnec vody. Hned po dosažení varu hrnec odstavte z ohně, přidejte dva citrony nakrájené na polovinu a oděv, který chcete vybělit. Po 40 minutách prádlo vyperte jako obvykle v pračce.
  • Fermentované, zakysané mléko je velmi užitečné pro bělení oděvů, této metody se využívá nejčastěji v Latinské Americe. Stačí prádlo do kyselého mléka ponořit na 40 minut a následně vyprat.
  • Jeden díl sypkého pracího prášku, jeden díl peroxidu vodíku a dva díly horké vody, to je řešení, na které jste čekali. Ponořte své oblečení do směsi na půl hodiny a poté vyperte.
iZdroj obrázku: Pixabay.com

Skvrny stále odolávají? Než sáhnete po chemii, zkuste slunce!

Na podzim a v zimě se tato rada těžko aplikuje, ale pokud se rozhodnete pro bělení prádla během jara nebo léta, nezapomeňte na bělicí sílu slunečních paprsků, která si poradí i s těmi nejodolnějšími skvrnami, na kterých si vylámaly zuby veškeré ostatní dostupné metody. Stačí jen prádlo vyprat a pověsit na přímé slunce, ideálně kolem poledne. Této metody využívaly již naše prababičky především při bělení dětských plen, záclon a ložního prádla.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Pokud po uschnutí odolná skvrna přetrvává, můžete zkusit postižené místo znovu navlhčit a vystavit ostrým slunečním paprskům. Pokud se jedná o větší kusy, například ručníky, záclony nebo prostěradla, můžete je sušit na zemi, aby mohlo slunce působit ze všech sil, případně občas prádlo pokropit vodou z konve. Pozor ale na to, abyste tímto způsobem nezískali nové skvrny od trávy či hmyzu.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články