Bleskurychlé naostření tupých nůžek pomocí alobalu a šicí jehly

                   

Nenajdete domácnost, kde by nebyly alespoň jedny nůžky. Ať už šijete, máte malé děti nebo sami rádi vystřihujete a děláte menší kutilské práce, ostré nůžky jsou nutností. Co ale dělat, pokud už hůře stříhají a nemáte doma brusku nebo jiný nástroj, pomůže vám tento trik.

K nabroušení stačí malý kousek

Vaše nůžky budou znovu ostré, pokud je nabrousíte kouskem šicí jehly. Ano, jehla vám dokáže nabrousit nůžky tak, že budou znovu stříhat přesně. Stačí ji vložit mezi nůžky a několik minut provádět postupné řezy. Jehla, která klouže po hranách nůžek, je tak ostří. Nabrousit tak můžete samozřejmě i kuchyňské nebo jiné nože. Není to však jediný způsob, jak dát starším nůžkám nový život a využít je v domácnosti.

iZdroj obrázku: Imgur / Monica Belins

Existuje několik dalších věcí, kterými obnovíte ostrost nůžek

Pomoci si můžete například skleněnou lahví nebo i hrnkem. Stačí, když nůžkami „stříháte“ po okraji hrdla lahve nebo hrnku a nůžky nabrousíte. Stejným způsobem použijete třeba šroubovák. Nůžkami stříhejte, dokud nebude jejich povrch hladký a ostrý.

Jako brusička poslouží také alobal. Toho stačí kousek asi 15-20 cm, který přehněte. Do alobalu poté stříhejte. Až budete alobal rozstříhaný na malé kousky, máte hotovo. Nezapomeňte nůžky po broušení alobalem očistit vlhkým hadříkem nebo ubrouskem.

iZdroj obrázku: Imgur / Monica Belins

Smirkový papír asi všichni jako brusku známe. Použijte také menší kus a nůžky posouvejte od středu do jejich špičky. Tím se postupně nabrousí celé. Smirkový papír ale použijte pouze v případě, kdy nejsou nůžky úplně tupé.

iZdroj obrázku: Imgur / Monica Belins

Pokud ale chcete mít doma jistotu o kvalitě nabroušení svých nůžek a nožů, můžete si v domácích potřebách zakoupit:

  • Pomůcky s vidiovými břity
  • Diamantovou destičku na vibrační brusku
  • Karborundové kotoučky do vrtačky

Pánové kutilové si jistě poradí i se sekyrami nebo většími nástroji, které potřebují obrousit. S každým tímto brousítkem se pracuje jinak a záleží na zkušenostech i pečlivosti brusiče. Při větším broušení si dávejte pozor hlavně na ruce i na oči a používejte ochranné pomůcky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články