I bobkový list je hnojivo, nakopne k růstu každou rostlinku a ochrání ji před škůdci

Pro univerzální hnojivo určené na zahradu nemusíte do obchodu. Pokud se podíváte do spíže, docela určitě ho najdete tam.

Proč zkušené hospodyňky hází bobkový list do bubnu pračky i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bobkové listy, i když to málokdo ví, obsahují řadu živin, které mohou prospět zdraví rostlin. Potvrzuje to i web iReceptář. Jde zejména o vitaminy B, A a C, které jsou důležité pro optimalizování metabolismu rostlin a optimální funkci jejich imunitního systému. Ale zapomenout nelze ani na minerální látky, jimž dominuje draslík, hořčík, vápník, fosfor, železo, sodík a zinek. I ty totiž vaše zahrada potřebuje.

Příprava hnojiva z bobkových listů

Pro přípravu tohoto jednoduchého hnojiva budete potřebovat jen 4 velké bobkové listy a 1 litr teplé vody (bude vám stačit asi 70 °C; vyšší teploty mohou zničit prospěšné látky). Koření jednoduše namočte na 3-4 hodiny do teplé vody, a poté roztok přeceďte. Nijak ho neřeďte a použijte ho jako zálivku nebo listovou výživu aplikovanou jako postřik (množství připravovaného hnojiva si samozřejmě upravte podle velikosti vaší zahrady.

1 lžička tohoto domácího hnojiva bez problémů nahradí 1 kg standardního hnojiva. Navíc nestojí skoro nic a je 10x účinnější

Tento jednoduchý přípravek působí jako přírodní posilovač zdraví rostlin, podporuje jejich silný růst a odolnost vůči stresům prostředí. To potvrzuje i web UdálostiExtra, který zároveň doporučuje přidat do celého receptu ještě trochu cukru a dodat tak rostlinám energii navíc. Trocha práce s jeho přípravou se tak podle mě rozhodně vyplatí.

Pokud hledáte opravdu účinné univerzální hnojivo pro celou zahradu, pravděpodobně netušíte, že na vás čeká v kuchyňské spíži. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud hledáte opravdu účinné univerzální hnojivo pro celou zahradu, pravděpodobně netušíte, že na vás čeká v kuchyňské spíži.

Bobkový list a dřevěný popel: Synergická směs

Kombinace bobkového listu s dřevěným popelem může ještě zvýšit výživové účinky finálního hnojiva, protože popel obsahuje železo, fosfor, mangan, hořčík, vápník a draslík. Tyto prvky jsou pro zdraví rostlin také životně důležité, protože podporují v jejich metabolismu takřka vše – od vývoje kořenů až po kvetení. Jak je použít? Jednoduše ke každé rostlině přidejte čajovou lžičku popela a zapracujte ji do půdy. Poté použijte již zmíněné hnojivo z bobkového listu a máte hotovo. Vše opakujte jednou měsíčně a máte vyhráno.

Bobkový list si můžete jednoduše vypěstovat i doma

Jaké jsou vaše osvědčené triky při aplikaci bobkového listu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články