Do záchodu vhoďte bobkový list, poslouží jako osvěžovač vzduchu

Použijte bobkový list v boji pro nepříjemným zápachům. Stačí jen několik listů a nejen vaše koupelna bude vonět čistotou a svěžestí.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Bobkový list je bylinou známou už několik tisíc let. Jeho účinky jsou pro většinu lidí známé, ale málokdo je opravdu využívá. Zkuste použít bobkový list jako přírodní osvěžovač vzduchu, nebo jako odpuzovač hmyzu. Ušetříte tak nemalé částky za nákup chemických prostředků v drogérii. Bobkový list si totiž můžete s trochou šikovnosti vypěstovat doma sami.

Hodí se nejen do polévek a omáček

Podle webu iReceptář na vypěstování bobkového listu není nic těžkého. Musíte si dát pozor jen na vhodné místo a dostatečnou zálivku této užitečné rostliny. Jen dost trpí na puklice (tedy alespoň podle mých zkušeností). Díky svému specifické chuti a aroma se bobkový list hodí nejen do polévky a omáček, ale právě také jako přírodní osvěžovač vzduchu. Dokáže bez problémů eliminovat jakékoliv nepříjemné pachy a dokonce ničí i bakterie.

Lze ho použít například na toaletě. Stačí sem pověsit svazek této byliny a s nepříjemných pachem se můžete rozloučit. Možné je bobkový list chodit také do nádržky na splachování. Po každém spláchnutí se z něj pak uvolní specifická vůně a vaše toaleta bude tak stále svěží. Paní Irena N. z Přelouče takto používá bobkový list už několik let. Jak říká: „Na vůni bobkového listu už jsem si za ta léta tak zvykla, že bych už za jinou neměnila.“

Některé hospodyňky vyrábí směs z bobkového listu a vody a tou pak celou toaletu pečlivě otírají. Stačí smíchat 5 až 6 listů s litrem vařící vody. Směs poté nechte vychladnout a nalijte ji nejlépe přímo do toalety. Listy, které zbyly z nálevu použijte k otření toalety. Tímto způsobem si zajistíte svěží a čistou toaletu po dlouhou dobu.

bobkový list iZdroj fotografie: Pexels
Bobkový list má omamnou vůni

Pomůže s nepříjemných pachem

Web Tojenápad radí vložit několik bobkových listů do malé železné nádoby a zapálit jej. Kouř z doutnajících listů veškeré pachy pohltí, a to nejen na toaletě, ale rovnou v celém bytě. S otevřeným ohněm v bytě ovšem manipulujte velmi opatrně a s rozumem. V případě přemíry kouře pak místnost dobře vyvětrejte.

Bobkový list lze použít také jako účinný přírodní repelent. Jeho aroma dokonale odpuzuje obtížný hmyz, jako jsou komáři, mouchy a dokonce i švábi a moli. Na webu Chalupáři-Zahrádkáři můžete najít několik článků o jeho účincích. Mimo jiné právě o způsobu, jak zamezit molům v napadení vaší mouky. Podle všeho stačí do plechovky s moukou vložit jen jeden list této byliny a vaše mouka je zachráněna.

Jak využíváte bobkový list vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články