Bramborové slupky fungují báječně jako hnojivo: Dodržením všech kroků se docílí úrody, kterou nelze stíhat sklízet

Pokud chcete vyživit svou zahradu přírodně, naučte se, jak používat bramborové slupky jako hnojivo pro všechny plodiny

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Bramborové slupky obsahují nejvíce cenných látek. Uprostřed hlízy je naopak živin mnohem méně, což řada lidí jednoduše netuší. Abyste slupku jen pokaždé bezúčelně nevyhodili, můžete ji použít jako hnojivo pro jiné rostliny. Dokonale se osvědčí.

1. Bramborové slupky jako hnojivo

Slupky mají k této funkci veškeré předpoklady. Obsahují totiž řadu cenných látek – mezi ty nejcennější patří draslík, fosfor, hořčík, fluor a další stopové prvky, jež společně velmi příznivě ovlivňují růst plodin.

2. Hnojivo z celých brambor

Pokud máte doma zbytky z pole, které se vám téměř nevyplatí škrábat, protože z nich kvůli jejich miniaturní velikosti nic nebude, vyrobte z nich šikovné hnojivo. Jak na to? Stačí je nasekat a zahrabat k rostlinám.

3. Použití nahnilých brambor

I nahnilé brambory jsou vhodné jako hnojivo, protože se na nich již množí hnilobné bakterie, což urychlí následný proces využití živin. Stačí je pouze zakopat pod ty rostliny, které vyžadují zvýšený přísun živin. A o to ostatní se už postará příroda.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4. Kompostování bramborových slupek

Kompost je nejbezpečnějším druhem hnojiva pro všechny typy rostlin. A právě bramborové slupky se do něj skvěle hodí. Aby však celý proces proběhl správně, měl by trvat dostatečně dlouho – tedy nejlépe 1 až 1,5 roku. Zvýšené množství organického materiálu ho bohužel neurychlí. Podle ideální receptury by dusíkaté látky měly tvořit ¼ celkového objemu a uhlíkaté látky poté zbylé ¾.

Čerstvé slupky brambor se počítají mezi dusíkaté složky, ovšem pokud se usuší, řadíme je mezi uhlíkové složky. Chcete-li proces kompostování urychlit, můžete do kompostu přidat speciální biologické koncentráty plné prospěšných mikroorganismů nebo kompost zalít roztokem kvasinek s cukrem. Někteří zahradníci ho ze stejný důvodů zalévají i Coca-Colou, to ovšem s klidným svědomím doporučit nemůžeme.

5. Tekuté hnojivo z bramborových slupek

K tomuto účelu je třeba čerstvé slupky dobře propláchnout vodou a poté vložit do kbelíku nebo jiné vhodné nádoby. Třetinu objemu by měly tvořit právě slupky, zbytek je třeba dolít vodou. Po 3 až 5 dnech stačí hnojivo přecedit a použít jako zálivku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

6. Sušení bramborového odpadu

Oškrábané slupky můžete sušit v klasické i mikrovlnné troubě nebo na čerstvém vzduchu. Rozložte je jednoduše v jedné vrstvě a ponechte na dobře větraném místě. Přesný čas nelze stanovit, protože závisí na mnoha věcech. Jde například o odrůdu brambor, roční době v níž proběhla sklizeň, nastavená teplota apod.

Usušené slupky skladujte v papírovém nebo látkovém sáčku. Podle potřeby je pak můžete drtit na prášek a přimíchat do květináčů s rostlinami. Obvykle postačí jedna polévková lžička jednou za měsíc během vegetační sezóny. Až je budete chtít použít, namelte je v mlýnku na kávu nebo v mixéru.

Naučte se také to, jak si vyrobit jednoduché hnojivo ze slupek z banánu

Jaká přírodní hnojiva používáte na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články