Tip zahradníka pro březen: Pohnojení zahrady močovinou zvýší budoucí úrodu

S tipem od zahradníka lze snadno vylepšit úrodnost vaší zahrady. Stačí jen sáhnout po tom správném prostředku.

i Zdroj fotografie: Jonathan Billinger / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pohnojení zahrady je důležitou součástí péče o rostliny. Je to proces, který pomáhá posílit růst a vývoj rostlin, což má za následek zdravější a plodnější zahradu. Mnoho zahradníků preferuje použití rychle působících průmyslově vyráběných hnojiv jako je například močovina. A právě březen je obdobím, během něhož je vhodné tento proces zahájit. Močovina je totiž plná dusíku, který je zvláště důležitý pro tvorbu chlorofylu, jež rostlinám umožňuje fotosyntézu ( tedy proces, jímž mohou získávat energii ze slunce). Při nedostatku dusíku se růst rostlin zpomaluje a jejich listy žloutnou.

Jak pohnojit zahradu močovinou

Močovina je dusíkaté hnojivo, které obsahuje asi 46 % dusíku. Dusík je důležitý prvek pro růst rostlin, takže pohnojení zahradního substrátu močovinou může podpořit vývoj rostlin a posílit jejich imunitní systém. Pohnojení zahradního substrátu močovinou je velmi snadné. Vybrat si můžete z několika možností.

  • Rozptylování: Rozptylte močovinu rovnoměrně na zahradní substrát pomocí rozptylovače nebo jen rukou. Doporučená dávka je 10 až 15 gramů na metr čtvereční.
  • Zálivka: Stejné množství močoviny lze rozmíchat i ve vodě. Zálivku aplikujte důkladně, aby se dusík mohl dostat až ke kořenům rostlin. Pokud nechcete pracně počítat, pamatuje si, že močovina se obvykle používá v poměru 1 díl močoviny na 10 až 20 dílů vody. To znamená, že 1 kg močoviny by se měl rozpustit v 10 až 20 litrech vody.

Tento roztok může být aplikován na půdu kolem rostlin nejenom v podobě zálivky, ale i postřiku nebo zaléváním. Je velmi důležité, aby byl roztok kolem rostlin aplikován co nejrovnoměrněji, aby se zamezilo spálení kořenů rostlin. Při manipulaci s močovinou pak buďte opatrní, protože může způsobit podráždění očí a kůže.

Březen je ideálním časem pro vyživení zahrady iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč hnojit zahradu močovinou během března

Březen je obdobím, kdy se zahrada probouzí ze zimního spánku a začíná růst. Rostliny potřebují dostatek živin, aby mohly růst a rozvíjet se zdravě. Dusík, který se nachází v močovině, je pro rostliny velmi důležitý, protože pomáhá stimulovat růst a zelenou barvu listů. Při prvním hnojení v roce se doporučuje použít dusíkaté hnojivo jako je právě močovina, aby se rostliny co nejrychleji rozvíjely. V případě stromů pak může jejich rozvoj podpořit i správný řez.

Výhody použití močoviny v zahradě

Pokud si stále nejste jistí, zda je pro vás právě močovina tím správným hnojivem, podívejte se na seznam těchto výhod.

  • Podpora růstu rostlin: Močovina obsahuje dusík, který je klíčový pro růst rostlin. Dusík pomáhá rostlinám vytvářet bílkoviny, což je důležité pro tvorbu buněk a podporu celkového růstu rostlin.
  • Zvýšení úrovně dusíku v půdě: Aplikace močoviny na zahradu může zvýšit množství dusíku v půdě, což může vést k lepšímu růstu rostlin.
  • Zlepšení kvality plodin: Rostliny, které dostávají dostatek dusíku, mohou mít větší plody, nebo mohou být zdravější a odolnější vůči chorobám.
  • Snížení potřeby jiných hnojiv: Aplikace močoviny na zahradu může snížit potřebu používání jiných hnojiv, jako jsou například dusičnany.
  • Ekonomická výhodnost: Močovina je relativně levné hnojivo, což může být výhodné pro zahradníky, kteří hledají účinnou a ekologickou výživu pro zahradu. Navíc ji můžete použít v závěru sezóny, třeba na papriky.

Jaká hnojiva pro zahradu máte v oblibě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články