Tupé nůžky nevyhazujte. Pomocí alobalu je nabrousíte tak, že budou ostré jako břitva

                   

Pokud máte doma tupé nůžky, které už nedokážou pořádně ustřihnout ani papír, nemusíte hned přemýšlet o tom, že je zkrátka vyhodíte a pořídíte si nové, ostré. Pro začátek postačí, pokud staré nůžky jednoduše nabrousíte. To lze provést několika způsoby.

Jak nabrousit nůžky alobalem

Možná se vám to zdá nepravděpodobné, ale v momentě, kdy potřebujete něco nabrousit, se vám skvělým přítelem stává obyčejná hliníková fólie. Stačí jen odtrhnout kousek fólie a několikrát ji přeložit. Potřebujete šest až osm vrstev alobalu. Poté vezměte nůžky a jednoduše s nimi složenou hliníkovou fólii několikrát prostřihněte. Nůžky budou po tomto úkonu opravdu mnohem ostřejší. Buďte také opatrní, abyste se o rozstříhaný alobal nepořezali.

iZdroj fotografie: Pxfuel
Zdroj fotografie: Pxfuel

Broušení nůžek smirkovým papírem

Jestliže nefunguje nabroušení alobalem nebo ho zkrátka nemáte doma, nevadí. Podívejte se v dílně po smirkovém papíru. Měl by však být jemný. Pak udělejte jednoduše to, co byste dělali s alobalem. Zkrátka nůžkami několikrát střihněte do brusného papíru. Před stříháním se ujistěte, že brusná strana směřuje dolů, případně ho přeložte hladkou stranou k sobě. Pak nabrousíte najednou obě strany nůžek.

Použijte brousek na nože

Pochopitelně k broušení nůžek můžete použít také obyčejný kuchyňský brousek na nože. Vzhledem ke stavbě nůžek to však nepůjde úplně jednoduše a je třeba, abyste při práci byli opravdu opatrní. Další možností je využití kaborundových kotoučků. Tato možnost je určená spíše pro kutily, kteří mají elektrickou vrtačku. Práce s nimi je opravdu snadná, jen není úplně jednoduché zachovat rovnou hranu. Při práci si dejte pozor hlavně na své prsty, abyste se nezranili.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Podobné domácí broušení je vhodné využívat maximálně na klasické nůžky na papír, případně na látku nebo malé manikúrní nůžtičky. Nikdy takto nebruste speciální zahradnické nůžky. V tomto případě je vhodné pořídit si klasický brousek a naučit se s ním pracovat, případně dát nůžky nabrousit odborníkovi a raději za jeho kvalitní a precizní práci zaplatit.

Jak brousíte tupé nůžky ve své domácnosti vy?

Naučte se brousit nůžky i netradičními způsoby jako profesionál
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Kateřina Dlubalová

Do magazínu Chalupáři-Zahrádkáři pro Vás přispívám již druhým rokem, specializuji se na venkovní a vnitřní květiny, pěstování zeleniny a obecné starosti kolem zahrady. Jakékoliv připomínky mi můžete zaslat na [email protected]

Zobrazit další články