Brzkou úrodu okurek zařídí mulčování obyčejnou slámou

Připravte záhony na pěstování okurek maximálně efektivně. Kroky, které provedete ještě teď, vám mohou pomoci se znásobením úrody.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zeleninová zahrádka v našich podmínkách rozhodně stojí za zřízení, protože vás dokáže zásobit celou řadou vitamínů a minerálů. A v neposlední řadě je pěstování zeleniny a bylinek také levnější než nákup v obchodech a přispívá ke zmenšení ekologické stopy na naší planetě. Sami víte, co při pěstování používáte, a můžete si tak být jisti, že v plodinách nenajdete nic, co negativně ovlivňuje vaše zdraví. A to platí i pro okurky. Záhony pro jejich pěstování můžete připravit efektivně už teď – stačí sáhnout po vhodném mulči.

Jak připravit záhony na pěstování okurek

Okurka setá (Cucumis sativus) patří v našich zahradách k nejvíce pěstovaným plodinám. Ne vždy se vám však povede její výsev a chtě nechtě se tak musíte spolehnout na drahé sazenice. A co proti tomu dělat? Největší chybou je setí okurek při špatném osvětlení. Děje se tak zpravidla proto, že nemáte k dispozici ani skleník, ani teplou a zároveň dobře prosvětlenou verandu. Okurky se sice dokážou spokojit jen s obyčejnými domácími parapety, ale není to optimální. Ovšem vše může pokazit i nevhodný záhon.

Důležité je zejména jeho umístění. Kromě dostatku světla a slunečního tepla je také třeba přihlédnout k tomu, které plodiny na záhonku rostly předtím. Jako předplodiny se rozhodně nehodí rajčata, květák, zelí a růžičková kapusta. Myslete také na to, že příliš kyselá nebo naopak hodně zásaditá zemina jim nedělá dobře. Zkontrolujte proto její pH a podle toho vyberte vhodné hnojení. Milují například dusičnan amonný, močovinu, zelené hnojivo a tekutý kravský nebo třeba slepičí hnůj.

Postarejte se o správné mulčování

Pokud chcete mít úrodu lahodných plodů opravdu rychle, nesmíte při úpravě záhonů zapomenout ani na mulč. Sláma totiž působí jako izolační vrstva, která chrání půdu před extrémními teplotními výkyvy. V raných jarních měsících tak pomáhá sláma půdu teplejší, což podporuje růst a vývoj okurek – a vy se tedy budete moci těšit na opravdu brzkou sklizeň. V extrémně teplém létě naopak sláma působí jako ochrana před přehřátím, což zabraňuje stresu rostlin a udržuje půdu chladnější. Má však i další výhody.

Sklizeň okurek iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč mulčovat okurky slámou

Zmínit lze určitě i efektivní zachování vlhkosti v půdě – mulčování slámou pomáhá udržet půdu vlhkou tím, že snižuje odpařování vody. Sláma funguje jako bariéra, která zadržuje vlhkost v půdě a zabraňuje jejímu rychlému vysychání. To je zvláště důležité pro okurky, které vyžadují pro svůj zdravý růst konzistentní zásobování vodou. Díky mulčování slámou lze snížit četnost a množství zálivky, zároveň se však tento pomocník postará i o optimální vlhkostní podmínky pro růst okurek.

Sláma jako mulčovací materiál tvoří ovšem tvoří i velmi odolnou a silnou vrstvu na povrchu záhonu, která brání růstu plevelů. Při pokrytí půdy slámou se snižuje dostupnost světla pro plevele, což omezuje jejich růst. Vy se tedy vyhnete častému pletí záhonů a budete se moci těšit na hojnou a téměř bezpracnou úrodu. A pokud vám nějaká sláma zbude, dopřejte ji maliníku – i ten za ni totiž bude vděčný.

Jaké triky používáte při pěstování okurek vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články