Proč přidat 4 až 6 kuliček pepře do pračky při běžném programu? Nahradí tekuté prací prostředky

                   

Ne vždy vypadá prádlo po vytažení z pračky tak, jak bychom si představovali. A leckdy ani nezáleží na tom, jak moc jsme investovali do zaručeně nejlepších a nejúčinnějších pracích prostředků. Utrácet však není třeba, mnohdy je lepší vsadit na pomocníky, které máme běžně doma. Dokážou nás totiž pozitivně překvapit.

Pepř pomůže proti mýdlovým usazeninám

Mnohdy bohužel není největším problémem praných textilií ani tak samotná špína jako spíš usazeniny, který vznikají kvůli použití nevhodného pracího prášku. Hůře na tom obvykle bývají tekuté prací prostředky, ale ne vždy. Pokud se jich chcete zbavit, můžete vsadit buď na drahé čisticí prostředky, nebo na obyčejný pepř.

iZdroj fotografie: Pixabay

Na běžnou várku prádla v pračce vám postačí 4–6 kuliček. Pokud chcete mít jistotu, že vám neucpou odtok v pračce, uzavřete je do pratelné síťky – například do té, v níž běžně perete podprsenky. Pak už stačí jen zapnout běžný prací program – jakmile doperete, bude vaše prádlo zase vypadat jako nové.

Jak vybělit bílé prádlo

Někdy však jen pepř sám osobě nestačí. Pokud máte doma opravdu zašedlé textilní kousky, pak raději vsaďte na tento užitečný recept:

  • 2 lžíce soli,
  • 1 lžíce jedlé sody,
  • 1 lžíce tekutého pracího prostředku.
iZdroj fotografie: Pexels
Zdroj fotografie: Pexels

A jak ho připravit? Do kbelíku nebo jiné vhodné nádoby nalijte teplou vodu. Do ní přidejte 2 lžíce soli a 1 lžíci jedlé sody a dobře rozmíchejte. Teprve pak přijde na řadu i 1 lžíce tekutého pracího prostředku. Vše znovu pečlivě promíchejte. Nyní nechte své prádlo 15 minut máčet – to na většinu znečištění stačí. Pokud je však prádlo hodně zašedlé, nechte ho nasáknout 30 minut. Poté ho vyperte v ruce a nakonec přesuňte do pračky.

Další šikovné triky pro praní

Můžete vsadit také na samotnou jedlou sodu, v takovém případě však nechte prádlo máčet přes noc. A pokud už nechcete prádlo prát v pračce, pak ho nezapomeňte na závěr dobře propláchnout čistou vlažnou vodou. Nikdy ho také nesušte na radiátoru, pokud to totiž uděláte, mohou se na něm objevit nevzhledné žluté skvrny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak odstranit zaprané skvrny

Docela jiný recept však použijte v případě, že se potýkáte se zapraným znečištěním. Hodit se vám bude:

  • 1 lžíce tekutého prostředku na mytí nádobí,
  • 1 lžíce glycerinu,
  • 8 lžic horké vody.

Všechny tekuté přísady smíchejte a nalijte do rozprašovače. Roztok protřepejte a nastříkejte na skvrnu. Nechte 15 minut odstát a nakonec oblečení vyperte v pračce na běžný program. Takto se zbavíte i mastných nebo jiných odolných skvrn na jakémkoliv textilu.

A jaké triky pro dokonalou čistotu oblečení používáte vy?

Vyrobte si hypoalergenní prací prášek na bílé prádlo, který se postará o jeho perfektní bělost
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články