Chcete posílit vánoční atmosféru? Pomůžou vám tyto rostliny

                   

Vánoce jsou pro mnohé nejkrásnější dobou v roce. Čas strávený s nejbližšími v prostředí domova přímo vybízí k zútulnění těchto prostor. Nedílnou součástí našich domovů tvoří nejrůznější druhy rostlin. Právě ty mohou přispět k vytvoření příjemné atmosféry, jež je s domovem spjata. Atmosféra domova se proměňuje i s ohledem na roční období. K jejímu doladění můžeme využít i vhodně vybrané rostliny.

Živý vánoční stromek ekologicky? Jde to!

Je středobodem vánočních svátků. Vybrat si můžete z několika druhů, přičemž k nejoblíbenějším z nich patří borovice a smrk. Vůně čerstvého jehličí dodá vánoční atmosféře kouzlo, které umělé stromky poskytnout nemohou. Chcete-li sáhnout po ekologičtější variantě tohoto symbolu Vánoc, pořiďte si jej v květináči. Jediný stromek tak můžete využívat opakovaně. Podmínkou pro jeho pobyt v interiéru je nižší teplota místnosti, pravidelné zalévání a umístění dále od radiátoru.

Tajemství neobyčejného vzhledu vánoční hvězdy

S Vánocemi je úzce spjata i pryšec nádherný. Tato exotická rostlina je známá jako vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima). Svůj původ má v oblasti Mexika a Jižní Ameriky, kde roste jako divoký keř. Její typický vzhled mají na svědomí listy sytě červené barvy. Ty se shlukují kolem drobných žlutých květů, čímž vzniká tvar hvězdy, podle kterého byla tato neobvyklá rostlina pojmenována. Kromě původní červené barvy je možné se setkat s listy v odstínech růžové, žluté či bílé. O období květenství, kterého běžně dosahuje během vánočních svátků, hvězdu zalévejte pravidelně, avšak mírně. Po jeho konci se začne červeně (či jinak) zabarvených listů zbavovat. Časem se vrátí k původní zelené barvě.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Listy hvězdníku nestříhejte. Proč?

Z Jižní Ameriky pochází i hvězdník – rostlina s podlouhlými květy zvoncovitého tvaru, které vyrůstají z růžice tvořené dlouhými hladkými listy. Ty není vhodné stříhat – vyživují cibuli, v níž se tvoří pupeny, které jsou základem pro květenství v následující sezóně. S vánočním obdobím jsou stále častěji spojovány hvězdníky s květy zabarvenými v odstínech červené, růžové, bílé či ve vícebarevných kombinacích.

Cesmínou proti zlým duchům?

Odpradávna je s Vánocemi spojována i cesmína ostrolistá (ilex aquifolium), okrasný keř, pro který je typická sytě zelená barva jeho listů, kterou si udržuje během celého roku. Pochází z oblasti severní Afriky, kde roste v podobě stromu. Jako dekorace se používají jeho listy spolu s červenými bobulemi. Naši předci si jimi v období Vánoc zdobili své příbytky nejen pro jejich vzhled, ale také proto, že věřili, že je ochrání před zlými duchy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články