Pečivo vydrží čerstvé klidně několik měsíců, stačí ho zamrazit

Pokud chcete chleba zamrazit, zabalte ho do hermeticky uzavíratelného sáčku nebo potravinové fólie – jedině tak vydrží dlouho.

i Zdroj fotografie: Andy Li / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V mnoha domácnostech je častým problémem chléb, který bývá už po několika dnech od nákupu starý, tvrdý nebo plesnivý. Existuje však jednoduché, ale účinné řešení: zmrazení. Je však třeba ho provést správně – pak bude i rozmražené pečivo chutnat jako čerstvé.

Mrazení: kulinářská záchrana

Zmrazování je běžná metoda používaná v mnoha kuchyních k prodloužení trvanlivosti různých potravin, a to včetně pečiva. Při správném postupu neohrožuje kvalitu, stav ani strukturu těchto výrobků – i když si mnoho lidí myslí pravý opak. Proč tomu tak je?

Při zmrazení chleba se díky nízkým teplotám zastaví procesy, které obvykle způsobují jeho zatuchnutí a vznik plísní. To zahrnuje zpomalení procesu křehnutí, známého jako retrogradace, kdy molekuly škrobu v chlebu krystalizují, což vede k jeho nepříjemnému tvrdnutí. „Zmrazení také zabraňuje růstu spor plísní, kterým se daří v teplejším a vlhčím prostředí,“ dodává naše čtenářka Andrea K. z Brandýsu nad Labem.

Nevýhody tradičních způsobů skladování

Skladování chleba v papírovém sáčku, které je běžnou praxí, má své nevýhody. Ačkoli se může zdát, že uchovávat chléb v původním obalu je dobrý nápad, ve skutečnosti tento materiál velmi špatně udržuje vlhkost, což chlebu samozřejmě neprospívá, protože se vysušuje. V igelitu se zase snadno zapaří a podlehne plísni. A co skladování chleba v chladničce? To se zase podepisuje na jeho chuti a textuře. Pokud tedy potřebujete uchovávat pečivo delší dobu, zvolte mrazák.

Jak na nepříjemný zápach z odtoku: Hravě si s ním poradí prášek do pečiva

Optimální podmínky pro chléb před zmrazením

Před zmrazením je důležité chléb řádně uskladnit při pokojové teplotě, ideálně mezi 20 a 25 °C (pokud ho tedy nechcete dávat mrazit ihned té, co si ho donesete z obchodu). Pro krátkodobé skladování web iReceptář doporučuje textilní sáček z přírodních vláken, jako je bavlna nebo len. Díky tomu může chléb „dýchat“ a udržet si vlhkost, aniž by se rozdrobil nebo zplesnivěl.

Jak skladovat pečivo iZdroj fotografie: Depositphotos
Když chleba zamrazíte, zabráníte tak rozvoji plísní a bakterií, což mu prodlouží trvanlivost. Musíte však postupovat správně

Tipy pro zmrazování a rozmrazování chleba

Chléb před zmrazením nakrájejte na plátky, aby se dal snadno použít. Pevně jej zabalte do potravinářské fólie nebo vzduchotěsných mrazicích sáčků a uložte ho do mrazničky, jak radí magazín AAzdraví. Při rozmrazování nechte chléb pomalu povolit při pokojové teplotě, a to stále zabalený. Ovšem můžete ho také rozpéct v troubě Bude pak chutnat jako čerstvě upečený, ovšem musíte ho zkonzumovat hned – jinak zase rychle ztvrdne. A pokud potřebujete využít starý chléb, naučte se z něj podle návodu Chalupářů-Zahrádkářů připravit hnojivo.

Vyplatí se doma péci chleba ? Kupodivu ano, je to několikanásobně levnější, chutnější, zdravější a ještě ušetříte spoustu času

Jak pečivo, které ihned nespotřebujete, uchováváte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články