Vytáhlé a řídké sazenice lze ještě dostat do kondice. Minutové hnojivo ze starého pečiva probudí i ty zakrslé pouhým mrknutím oka

                   

Hnojení vyrobené s použitím starého chleba je vhodné pro všechny rostliny, kterým potřebujete dopřát opravdu účinnou první pomoc. Obsahuje celou řadu prospěšných látek (především vitamínů skupiny B), zlepšuje strukturu půdy a podporuje i růst prospěšných organismů, které vašim rostlinkám pomohou se vstřebáváním živin. A jak si ho připravit?

Jak vyrobit hnojivo z chleba

K přípravě hnojiva se používá jak čerstvý, tak i starý nebo sušený chléb. Vhodný je zejména bílý nebo žitný chléb. A můžete použít i kusy, které mají plíseň, a které se již pro jiné zpracování nehodí (protože zvířatům by se plesnivé pečivo opravdu dávat nemělo). Druh plísně rostoucí na pečivu totiž na rostlinách nepřežívá a neublíží jim. Kusy pečiva je nutné vložit do vhodné nádoby a zatížit, aby neplavaly na povrchu.

Poté je zalijte vodou a uložte na týden na teplé místo. Jakmile bude hnojivo hotové, tak ho přeceďte přes gázu a trochu zřeďte vodou (bohatě postačí ředění v poměru 1:1). Sazenice zalévejte klasickým způsobem a dbejte na to, abyste je nepřemokřili. Už po třech dnech by měly zesílit a vzpamatovat se. V hnojení lze tímto způsobem pokračovat další měsíc až dva podle potřeby.

Hnojivo z droždí je rychlejší

Nemůžete si dovolit čekat týden na to, až bude výživová směs z chlebové kůrky hotová? Pak si připravte mnohem jednodušší hnojivo z droždí. A co budete potřebovat?

  • 1 lžičku suchého droždí,
  • 1,5 lžíce cukru
  • a 5 litrů vody.
iZdroj fotografie: Pxhere

Nádobu s kváskem zabalte do tlustého ručníku a umístěte na 2 až 3 hodiny do tepla, aby mohl nerušeně začít proces fermentace. Jakmile se na povrchu objeví pěna, máte hotovo a můžete hnojivo z droždí začít používat. Nařeďte 5 litrů kvasu stejným množstvím vody (podle potřeby předtím přeceďte) a používejte jako zálivku pro sazenice a nemocné rostliny.

Hnojivo z čerstvého droždí a cukru

Nemáte doma sušené droždí? Pak bez obav vsaďte na to čerstvé. Budete potřebovat 20 gramů droždí a 10 litrů vody. Počkejte 3 až 4 hodiny a poté nálev nařeďte v poměru 1:10. Opět použijte jako zálivku. Pokud všechno hnojivo z droždí nespotřebujete, můžete ho uložit – ale nanejvýš na dva nebo tři dny, později už ztratí své cenné vlastnosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Co vědět při hnojení droždím

Pokud použijte hnojivo z chleba anebo droždí, tak zároveň s živinami přidáváte do půdy i živé organismy. A ty ze všeho nejvíce spotřebovávají draslík, který by později mohl rostlinám chybět. Proto jednou za měsíc přihnojte záhony popelem. Kromě draslíku v něm najdete i mangan, hořčík, vápník, železo, fosfor a další důležité stopové prvky. Ke každé sazenici stačí zapracovat jednu čajovou lžičku dřevěného popela.

Ve 200 gramech popela ze dřeva totiž najdete přibližně 4 gramy draslíku, což mladým rostlinkám bohatě stačí. Ale dejte si pozor na jeho kyselost – popel z tvrdého dřeva (jde například o stromy jako topol, buk či dub) se pyšní poměrně vysokým pH, které může mít hodnotu až 12 až 13. Pro přihnojování sazenic je tedy mnohem lepší měkké dřevo, jehož pH se pohybuje jen kolem 10. Popel je rovněž možné na dvě hodiny namočit do vody a použít jako zálivku.

Jaké hnojivo používáte při péči o sazenice?

Postupů na chlebové hnojivo existuje více. Vyzkoušet můžete i tento
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články