Pojistěte si úrodu báječně sladké mrkve tím, že eliminujete všechny choroby a škůdce. Jak je spolehlivě poznat a zastavit?

                   

Mrkev obecná (Daucus carota) není na pěstování nijak náročná. Pokud však chcete výnosy z jednoho záhonku maximalizovat, musíte eliminovat všechny škůdce a choroby, jež by vás chtěli o vaši kořenovou zeleninu připravit. Není to tak těžké, musíte se jen naučit, jak od sebe jednotlivé původce správně rozeznat.

Mrkev napadená drátovci

Pod názvem drátovec se ukrývají larvy kovaříkovitých brouků. To, že si pochutnávají na vaší mrkvi, poznáte snadno – zůstávají po nich 2 až 3 mm velké a okrouhlé otvory. Nejvíce útočí tehdy, když je sucho. Zlikvidovat je můžete buď vysokými dávkami popela nebo jednoduchou návnadou – na záhonku s mrkví zahrabejte větší kusy nakrojených brambor. Tím tyto škůdce nalákáte. Po několika dnech brambory vykopejte a zlikvidujte i s nimi.

A jak je to s popelem? Ve vysokých dávkách (asi 1 kilogram popela na čtvereční metr) si dokáže s výskytem drátovců poradit. Navíc mrkve skvěle vyživí – ve 200 gramech popelu ze dřeva je totiž rostlinám k dispozici 1,5 gramu fosforu, 4 gramy draslíku a 12 gramů vápníku. A to je přesně to, co tato kořenová zelenina ke své spokojenosti potřebuje.

Pochmurnatka mrkvová a její larvy

Pokud najdete v mrkvi malé hnědé chodbičky, pak jde také o dílo hmyzu. Tentokrát se na ní však činí larvičky pochmurnatky mrkvové. Na jaře je vhodné mrkvový záhon chránit sítí proti náletům, později pomůže insekticid. A dbejte rovněž na to, aby v půdě nezůstala přes zimu žádná mrkev, v níž by mohla přežít další generace těchto škůdců.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Mšice mrkvová žije i na kořenech

Když se řekne mšice, obvykle si vybavíme hmyz, žijící na zelených částech rostlin. Zpočátku je poznáte podle načervenalých puchýřků na listech mrkve, později však zdánlivě zmizí. Ale jen zdánlivě, nastěhují se totiž ke kořenům. Platí na ně vlhko nebo specializované přípravky.

Alternáriová skvrnitost listů

Pokud začnou mrkvi černat a hnědnout listy, pak se může jednat právě o tuto chorobu. Pokud onemocnění zachytíte včas, můžete se ho zbavit odtrháváním a likvidací postižených listů. Při větším výskytu je však nutné zlikvidovat celý záhon. Prevencí je použití mořeného osiva a čtyřletá přestávka při pěstování mrkve.

Jaké triky používáte při pěstování mrkve vy?

Některým onemocněním mrkve můžete předejít jejím správným pěstováním. Naučte se například to, jak ji pěstovat v mulči z kompostu
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články