Přestříhnutá houbička na nádobí dotáhne sváteční stůl k dokonalosti. Tak originální vánoční nápad by vymyslel málokdo

                   

Štědrý večer je opravdu výjimečnou záležitostí, což znamená, že všechno musí být perfektní. Výjimkou není ani slavnostní stůl, u kterého se sejde celá rodina. Každý z nás by si tedy měl dát záležet na jeho prostření. Vyzkoušejte tyto jednoduché tipy a triky, které vám s tím pomůžou.

Houbička dokonale vyleští sklenice

Úroveň vašemu svátečnímu stolu dodají dokonale čisté sklenice. Vyzkoušejte tyto dvě metody, které vaše nádobí zbaví všech skvrn.

 1. Vrchní stranu houbičky na nádobí na několika místech vedle sebe nařežte dobře naostřeným nožem a omotejte ji kolem silnější špejle. Tento výtvor vám pomůže při čištění vysokých a úzkých skleněných nádob.
 2. Do vámi vybrané misky nasypte trochu soli, kterou zalijte vroucí vodou a důkladně rozmíchejte. Poté přidejte ocet a do vzniklého roztoku ponořte sklenice. Ty nakonec usušte měkkým hadříkem.
iZdroj fotografie: Unsplash
Zdroj fotografie: Unsplash

Dodejte podávaným nápojům šmrnc

Skvělým oživujícím prvkem jsou ledové kostky, které ozvláštníte nejrůznějšími přísadami. Použít můžete např.:

 • třešně,
 • jahody,
 • rybíz,
 • citron,
 • lístky máty nebo bazalky,
 • květy sedmikrásky či fialky.

Vybrané komponenty jednoduše dejte do formy na led, zalijete vodou nebo jinou tekutinou (např. džusem) a zamrazte.

Pomeranč provoní celou místnost

Stůl můžete obohatit dekorativním přírodním osvěžovačem vzduchu. Bude vám k tomu stačit pouze pomeranč a některý z druhů aromatického koření, kupříkladu zázvor, skořice a hřebíček (můžete je samozřejmě i kombinovat). Zmíněné voňavé přísady jednoduše napíchejte do oranžového citrusu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Trocha té vánoční tématiky

Při výzdobě svátečního stolu by neměly chybět ubrousky poskládané do tvaru vánočního stromečku. Nachystejte si čtvercový látkový ubrousek zelené barvy o velikosti 45 x 45 cm a ruličku skořice. Postup je následující:

 1. Ubrousek přeložte na polovinu, tak by vznikl obdélník, a pak ještě jednou, aby vám vyšel čtverec. Ten položte volnými rohy směrem od vás.
 2. Vrchní cíp přeložte na spodní roh. To samé proveďte i s těmi zbývajícími tak, aby mezi každou z vrstev byl odstup 1-1,5 cm.
 3. Pravou a levou stranu přeložte dospod. V tuto chvíli by se vám již měl rýsovat stromeček.
 4. Cípy, které čnějí, uprostřed přehněte a zastrčte.
 5. Zespodu vsuňte skořici, čímž vytvoříte kmen.

A co vy? Jakými dekoracemi zdobíte váš slavnostní stůl?

Zkuste si také vyrobit tyto dekorace z šišek. No nejsou kouzelné?
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články