Chytré triky, jak zajistit, aby vám řezané květiny vydržely co nejdéle čerstvé

                   

Bez ohledu na to, jaký druh květin si v květinářství koupíte, uchovat řezanou kytici čerstvou a krásnou delší dobu, je občas nadlidský úkol. Jejich trvanlivost je velice krátká, což je škoda, protože taková kytice k narozeninám, k výročí nebo nejlépe nečekaně jen tak, je jeden z nejhezčích dárků. Aby vám co nejdéle vydržela, doporučujeme dodržet několik následujících triků.

Žádné trny ani listy

Pokud jste si koupili květiny, které mají trny, odstraňte je společně s přebytečnými listy. Stonky seřízněte šikmým řezem, tím zabráníte hnilobě a zlepšíte absorpci vody.

Speciální hnojiva

Dopřejte květinám speciální hnojiva. Kytice se rozzáří, její vitalita se ztrojnásobí a voda ve váze zůstane po dlouhou dobu čistá a průzračná.

Dejte květině chvíli na vzpamatování

Tím máme na mysli, abyste ji nedávali ihned do vázy s vodou. Jakmile kytici vybalíte z papíru, dejte jí chvilku na vzpamatování, aby se přizpůsobila klimatu v místnosti. Není na škodu ji nechat na balkóně na 30 minut, a to i v případě, že venku mrzne.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Zapomeňte na přímé sluneční světlo

To je běžný omyl, kterého se dopouští mnoho z nás. Vázu bychom neměli dávat na přímé sluneční světlo a už vůbec ne do blízkosti topení.

Dopřejte jí lázeň

Před vložením kytice do vázy ji ponořte na 15 minut do vodní lázně pokojové teploty.

Čistá voda jednou za dva dny

Vodu ve váze byste měli měnit alespoň jednou za dva dny. Nezapomeňte vždy stonek trochu seříznout, nejlépe pod tekoucí vodou.

Další triky, jak udržet trvanlivost řezaných květin

  • Do vázy nalijte ¼ šálku zbylé limonády
  • Nastříkejte na ně lak na vlasy
  • Kápněte do vázy trochu jablečného octa
  • Přidejte k nim trochu alkoholu, vodka se 1 lžičkou cukru zničí bakterie
  • Rozpusťte ve váze aspirin
  • Vhoďte do vázy s vodou měděnou minci, ve vodě se tak budou tvořit okyselující látky
  • Vložte do vody kousek dřevěného uhlí
  • Stejnou službu jako uhlí udělá i stroužek česneku

Všemi těmito způsoby udržíte jakýkoli druh řezaných květin co nejdéle čerstvý. Samozřejmě si je nebudete moci ponechat měsíce, ale rozhodně vám několik týdnů budou zkrášlovat vaši domácnost.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články