Cibule bude větší než když dřív, stačí ji namočit do roztoku s modrou skalicí

I když cibule patří mezi poměrně nenáročné plodiny, nepodceňujte péči o ni. Někdy stačí jen trocha šikovných pomocníků navíc.

Aby vám pracně vypěstovaná cibule vydržela opravdu co nejdéle, musíte se soustředit na její správné skladování i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Modrý vitriol neboli síran měďnatý je běžný fungicid a pesticid používaný v zemědělství. Podle webu TopDen ho můžete znát i pod názvem modrá skalice a jeho použití při pěstování cibule se zaměřuje především na zvýšení odolnosti vůči chorobám a odrazení škůdců.

Jak funguje modrá skalice

Když se cibule sazečka namočí do roztoku modrého vitriolu, vytvoří se na ní ochranná bariéra, která chrání mladé rostliny před houbovými infekcemi a škůdci. Proces namáčení, který obvykle trvá asi 15 minut, je totiž rozhodující pro napuštění vnějších vrstev cibulí mědí, která poskytuje vaší oblíbené zelenině dlouhodobou ochranu v kritických počátečních fázích růstu. Já používám ještě staré zásoby po dědečkovi, který byl nadšený akvarista, ale modrou skalici bez potíží koupíte i dnes. A za pár korun.

lišejník, větve, napadený strom, ovocný strom

Už žádné škůdci a choroby: Stromy na podzim ochrání modrá skalice

Příprava roztoku modré skalice

Rozpusťte přibližně 4 polévkové lžíce tohoto roztoku ve 4 litrech vody. Cibulky namočte přibližně na 15 minut. Před výsadbou je vyjměte a nechte oschnout. Toto ošetření je zvláště prospěšné v oblastech, v nich se v minulosti nějaké choroby vyskytly (např. plíseň šedá nebo botrytida).

Pokud si chcete svou úrodu zeleniny pojistit tím nejlepším způsobem, pak pro jednou vsaďte na sílu přírody a vliv Měsíce iZdroj fotografie: Freepik
Pokud se chcete letos pyšnit opravdu velkou úrodou cibule, musíte jí věnovat tu správnou péči. Bez ní to jednoduše nepůjde

Správa živin pro optimální růst

Poskytování optimálních živin cibuli ve správný čas je pro její vývoj zásadní – proto byste neměli podceňovat ani hnojení, jak informuje web Rostlinky. „Cibule vyžaduje především vyváženou výživu bohatou na dusík, draslík a fosfor,“ napsal nám do redakce pan Karel N. z Opočna, který v minulosti Chalupářům-Zahrádkářům zaslal třeba i šikovný návod na péči o jabloně. Jeho osvědčeným tipem je hnojivo z ryb.

Rybí moučku přimíchejte do půdy při výsadbě nebo použijte zředěnou rybí emulzi rozpuštěnou v zálivce. Aplikujte jednou za několik týdnů, to bohatě stačí.“ A při péči o cibuli nezapomeňte ani na správný termín sklizně, s nímž jsme už také radili.

Proč pěstovat mrkev a cibuli na jednom záhoně

Jaké jsou vaše osvědčené tipy pro pěstování cibule?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články