Cibule už nikdy neshnije, stačí ji skladovat při teplotě 0–2 stupně Celsia

Při skladování cibule jsou zásadní dvě věci: vlhkost a také teplota: cibule nesmí přemrznout ani se přehřát.

Skladování cibule v koši i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Cibule se svou výraznou vůní a ostrou chutí není jen kulinářskou specialitou, ale také pokladnicí nezbytných vitaminů a minerálů prospěšných pro udržení zdravého těla, jak píše magazín NašeZahrada. Obsahuje vitaminy B1, B6, E, C, D, karoten, niacin, riboflavin, jód, vápník, draslík a další živiny. Pro zajištění její delší trvanlivosti je klíčové správné skladování.

Časté chyby při skladování cibule

Jednou z nejčastějších chyb při skladování cibule v interiéru je její uchovávání v plastových sáčcích. Tím se urychluje proces hnití a cibule přitom dokáže degradovat opravdu rychle. Doporučuje se skladovat ji v košíku nebo na větraném balkoně, zejména v chladném počasí. Pokud balkon není k dispozici, je vhodnou alternativou třeba sklep.

  • Skladování cibule při optimálních teplotách: Ideální teplota pro uchování cibule se pohybuje mezi 0 a 2 stupni Celsia.
  • Při skladování v tomto rozmezí vydrží cibule až do jara.
  • Cibuli však lze skladovat i při teplotách v rozmezí 16 až 25 stupňů Celsia, i když se za těchto podmínek její trvanlivost snižuje.

Další způsoby skladování

Další účinnou metodou je uložení cibule do síťového sáčku nebo její spletení do copu, což pomáhá prodloužit její čerstvost. Při tom druhém způsobu si však musíte už během sklizně nechat dostatečně dlouhé natě – vypadá tak ovšem velmi dekorativně,“ napsal nám do redakce čtenář Radovan H. z Třebechovic pod Orebem.

Česnek, cibule nebo máta. Rostliny, které vyženou mouchy z domu. Stačí je pouze vložit do sklenice s vodou

Další péče o cibuli

Úspěšné pěstování cibule začíná ještě před výsadbou. Zásadní je zohlednit typ půdy a zvolit tu lehkou, písčitou a mírně kyselou, jak informuje web AAzdraví. Příliš kyselá půda může růst cibule brzdit, zatímco těžká jílovitá půda může vést k předčasnému zahnívání a zpomalení růstu. Prospěšný je pro ni podle mých zkušeností také výběr slunného místa, protože v takových podmínkách se jí daří. Přílišné vystavení přímému slunečnímu záření však může být také škodlivé, protože hrozí spálení listů.

Jak na velkou úrodu cibule, postará se o ni popel a dolomitová moučka iZdroj fotografie: Pixabay
Nedovolte, aby se zásoby vaší cibule zkazily už na začátku zimy – stačí, když ji budete chytře skladovat při té správně teplotě.

Jen dejte pozor, abyste ji nepěstovali na záhonku po jiných cibulovinách – mohlo by dojít k přenosu chorob. A pokud máte z něčeho podobného přece jen obavu, pomůže vám dezinfekce hořčičným práškem, který záhon navíc zúrodní, jak Chalupáři-Zahrádkáři informovali. Naše redaktorka Markéta Kadeřábková na něj pak nedá dopustit při úklidu. Říká, že podlahu krásně vyleští a jako bonus také perfektně dezinfikuje – o svou zkušenost se podělila zde.

Kdy sklízet cibuli, jak poznáte že je cibule zralá, jak ji správně sklidit a uskladnit tak, aby vám vydržela co nejdéle

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro uskladnění cibule?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články