Cibuli před výsadbou namočte do manganistanu draselného, poroste pak jako zblázněná

Naučte se šikovně ošetřit cibuli před výsadbou – ochrání ji to před mnoha chorobami. Je to opravdu jednoduché a finančně nenáročné.

Cibuli před výsadbou namočte do manganistanu, poroste skvěle i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nic se nevyrovná chuti čerstvě sklizené domácí cibule ve vašich oblíbených receptech. Abyste si zajistili její bohatou úrodu, je nezbytné podle webu iReceptář pečlivě připravit plochu pro výsadbu a zajistit cibulím co nejlepší start. Jednou z účinných metod je použití roztoku manganistanu draselného.

Důležitost přípravy cibule sazečky

Cibule mohou být náchylné k různým chorobám. Namočením cibulek do roztoku manganistanu draselného je můžete účinně sterilizovat, čímž snížíte riziko infekce a zvýšíte šance na jejich zdravý růst. „Ošetření cibulí manganistanem draselným pomáhá stimulovat vývoj kořenů, což vede ke zdravějším a vitálnějším rostlinám. Dobře vyvinuté kořeny umožňují rostlinám cibule účinněji přijímat živiny a vodu,“ dodává k tématu zahradník Marcel P. ze Lhoty pod Libčany.

Já zase tvrdím, že tím, že cibulovým cibulím poskytnete silný start, v podstatě zvýšíte jejich odolnost vůči plevelům a škůdcům. Zdravé cibule se mohou lépe bránit konkurenci a hrozbám, takže se o ně nebudete muset tolik starat.

Ošetření cibule manganistanem draselným

Začněte výběrem cibulových cibulí, které jsou pevné, bez chorob a nepoškozené. Zdravé cibule budou po ošetření s větší pravděpodobností prospívat. Rozpuštěním krystalů manganistanu draselného ve vodě vytvořte 1% roztok. Dbejte na to, aby roztok nebyl příliš koncentrovaný, protože by mohl cibulové cibulky poškodit, jak informuje web Che Supermg.

Vložte vybrané cibule do nádoby a zalijte je roztokem manganistanu draselného. Dbejte na to, aby byly zcela ponořené. Nechte je namočené přibližně 20 minut. Tato doba umožní roztoku účinně dezinfikovat cibule. Po namočení vyjměte sadbu z roztoku a důkladně ji opláchněte čistou vodou. Nakonec položte cibule na čistý ručník, aby uschly. Velmi podobný postup jsme už na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři popsali a za jeho úspěšnost se zaručujeme.

Co dělat, aby listy cibule při pěstování na záhonu nezežloutly iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se vám letos výsadba ozimé cibule opravdu vydařila, dopřejte jí koupel ve skvělém pomocníkovi – manganistanu draselném

Péče o cibuli během sezóny

Po výsadbě si pamatujte, že cibule potřebuje stálou vlhkost, proto ji během období sucha nezapomeňte zalévat a během vegetačního období používejte k její výživě také vyvážené hnojivo (na podzim Chalupáři-Zahrádkáři doporučují přidat k cibuli trochu draslíku). Sklízejte, když vrcholky začnou žloutnout, vadnout a opadávat, čímž zajistíte, že budete mít zralé, plně vyvinuté cibule plné účinných látek.

Jak se o vysazenou cibuli staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články