Cibule patří mezi velmi oblíbené druhy zeleniny pěstované na našich zahradách. Aby však správně vyrostla a dozrála, potřebuje živiny.
Červen je pro pěstitele a zahrádkáře cibule klíčovým obdobím – aktivní výživa prováděná právě teď totiž může významně ovlivnit růst a chuť této oblíbené zeleniny. Správná kombinace osvědčených přírodních hnojiv, jako je třeba popel a dolomitová moučka, může v tomto období přinést nejen větší, ale také chutnější a výživnější úrodu, jak píše web Rhs.
Popel a dolomit pro cibuli
Pokud chcete své oblíbené zelenině dopřát tu nejlepší výživu, nechoďte pro ni do obchodu, ale namíchejte si ji sami. Není to vůbec složité. Budete potřebovat tyto ingredience:
- 1 šálek dřevěného popela
- 1 šálek dolomitové moučky
- 10 litrů vody
- ½ polévkové lžíce superfosfátu (pro zvýšení obsahu fosforu)
- ½ polévkové lžíce síranu draselného (pro dodatečné zvýšení obsahu draslíku)
Smíchejte dřevěný popel a dolomitovou moučku ve velké nádobě. Pomalu přidávejte vodu, abyste vytvořili konzistentní směs. Nakonec vmíchejte superfosfát a síran draselný, dokud se zcela nerozpustí. Touto směsí zalévejte cibuli jednou za 14 dní a snažte se co nejméně smáčet listy, aby nedošlo k jejich poškození. To jim totiž podle webu GardenFocused škodí.
Kdy správně hnojit cibuli
Načasování aplikace hnojiva může být stejně důležité jako jeho složení. Pro cibuli jsou klíčové následující okamžiky:
- Počáteční aplikace: Na začátku tvorby cibulí, obvykle na začátku června.
- Následná aplikace: Druhá, lehčí aplikace o 2-3 týdny později může pomoci udržet dynamiku růstu.
A myslete také na to, že tato zelenina vyžaduje stálou vlhkost, a to zejména během vývoje cibulí. A rovněž udržujte záhony s cibulí co nejčistší, protože plevel s ní soupeří o živiny a prostor, což rozhodně k větší úrodě nepovede – ba právě naopak. A nezapomeňte ani na správný termín sklizně, o něm už Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti také podrobně psali.