Čím nahradit aviváž, aby bylo prádlo s oblečením dokonale měkké a voňavé

                   

V každé dermatologické poradně vám řeknou, že tím prvním, co musíte při kožních problémech vyřadit, je právě aviváž. Ovšem její absenci byste měli zvážit i v případě, že právě kožními problémy netrpíte. Aviváž totiž může mít negativní účinky na vaše prádlo i pračku. Ale čím ji tedy nahradit?

Dokonale měkkým ručníkům aviváž nesvědčí

Nejdříve se podívejme na to, kde ji docela jistě nepoužívat. Ve hře jsou zejména osušky a ručníky. Aviváž se totiž ukládá do jejich jemných vláken, což v konečném důsledku způsobuje zatvrdnutí. Kýžená nadýchanost je poté ta tam. Změkčující chemikálie po čase zanášejí pračku (a ta může páchnout) a samozřejmě neprospívají ani životnímu prostředí. Ne nadarmo se jejich použití nedoporučuje u dětí do dvou let věku.

iZdroj fotografie: Unsplash

K voňavému a nadýchanému prádlu vede i jiná cesta

Ne, nebojte se, není nutné se ihned vzdávat všech benefitů aviváže. Ty samé účinky má totiž kupříkladu bílý ocet. Stačí nalít jeden hrnek do přihrádky na aviváž a zapnout prací program jako obvykle. Nepříjemná vůně octa vyvane, navíc působí jako prevence tvorby vodního kamene a jako bonus zvládne ustálit i barvy na oblečení. U bílého prádla se pak postará i o zářivou bělost a částečně zafunguje i jako odpuzovač na chlupy.

Chcete, aby prádlo báječně vonělo? Vsaďte na přírodu

Po technické stránce tedy bílý ocet aviváž nahradí opravdu perfektně. Jedno však nedokáže –⁠ dodat prádlu tu správnou vůni. O čerstvě vypraném prádle má většina z nás přece jen určité představy. Pomozte si éterickým olejíčkem (ovšem kvalitním, žádnými vonnými olejíčky no-name značek). Stačí 15 kapek přidaných do bubnu pračky před posledním mácháním a uvidíte, jak se prádlo nádherně rozvoní.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jen bohužel nepůjde o tak intenzivní vjem jako v případě chemických vůní. Zato si však můžete být jistí, že používáte aromata čistě přírodní, z nichž vás zaručeně nerozbolí hlava. Naopak, určité typy vůní mohou působit dokonce jako aromaterapie (levandule uklidňuje, máta uvolňuje a zbavuje stresu apod).

Oblečení lze provonět i ve skříni

A zapomínat bychom neměli ani na triky našich babiček. Budete se divit, jak velkou službu vám udělá několik pytlíčků s vonným gelem nebo tuhé mýdlo. Nemusí jít o obligátní šeřík. Nabídka v obchodech je dnes velmi pestrá. Doporučujeme však mýdlo hypoalergenní. Koneckonců, prádlo se poté bude dotýkat vaší pokožky. A pokud nemáte po ruce mýdlo, pak naplňte textilní pytlíky trochou pracího prášku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články