Čištění filtrů digestoře: Budou se jen lesknout, pomůže jim k tomu obyčejná sůl

Sůl lze v domácnosti používat mnohem univerzálněji, než se zdá – skvěle se například hodí k odstranění různé odolné špíny.

Čištění filtrů digestoře: Budou se jen lesknout, pomůže sůl i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Digestoř je v každé dobře vybavené kuchyni nepostradatelná. Časem se však na jejích filtrech začne hromadit mastnota, prach a nečistoty, čímž se stávají méně účinnými a dokonce i potenciálně nebezpečnými. Nemusíte však spoléhat na chemii – dobře zvolené přírodní čisticí prostředky, jako je obyčejná kuchyňská sůl, jedlá soda, a dokonce i olivový olej, mohou být stejně účinné.

Čištění roztokem soli

Připravte si solný roztok rozpuštěním poloviny balení soli (500 gramů) v hrnci s vodou. Roztok zahřejte na sporáku a dbejte na to, aby nedosáhl bodu varu. Pokud je filtr digestoře dostatečně malý, ponořte jej přímo do hrnce se solným roztokem asi na 10 minut. Případně roztok přelijte do dostatečně velké pánve nebo plechu tak, aby se do ní filtr vešel.

Nakonec vše vydrhněte hrubou stranou houbičky. Pokud však nečistoty nepustí po prvním namočení, postup opakujte a jednoduše prodlužte dobu namáčení, abyste zajistili maximální efekt.

Pokud se potýkáte s velmi umaštěnými filtry a nechcete na jejich čištění používat chemii, můžete svou digestoř vyčistit obyčejnou solí. iZdroj fotografie: Freepik
Pokud se potýkáte s velmi umaštěnými filtry a nechcete na jejich čištění používat chemii, můžete svou digestoř vyčistit obyčejnou solí

Zázrak jménem jedlá soda

Jedlá soda je podle webu InStory dalším univerzální čisticím prostředkem, známým svou účinností při odstraňování odolných skvrn a mastnoty. Jak ji použít při čištění digestoře?

  • Vodu ohřejte ve velkém hrnci (dostatečně velkém, aby se do něj dal ponořit filtr), ale nepřivádějte ji k varu.
  • Do horké vody přidejte celé balení jedlé sody.
  • Vložte filtr do hrnce tak, aby voda pokrývala alespoň polovinu filtru. Nechte ji několik minut působit a sledujte průběh čištění.
  • Jakmile je jedna strana filtru čistá, otočte jej a vyčistěte druhou stranu a podle potřeby postup opakujte.

Víte, jak účinně dostat mastnotu z digestoře? Efektivní a levné metody, které zvládne každý

Nic dalšího opravdu nebude třeba. Jak jsme se v redakci přesvědčili, jedlá soda udělá těžkou práci za vás a ušetří vám mnohdy i hodiny drhnutí, aniž by se v oblasti lesku a čištění uchylovala k jakýmkoliv kompromisům.

Proč dávat sůl pod postel: Umí pohltit vlhkost a zamezit tvorbě plísní iZdroj fotografie: Depositphotos
Sůl lze v domácnosti používat mnohem univerzálněji, než se zdá

Olivový olej pro odstranění mastnoty

Používat olej k odstranění mastnoty může znít zvláštně, ale podle webu iReceptář může právě ten olivový být překvapivě účinný při odbourávání odolné mastnoty.

  • Nejdříve namažte mastný filtr olivovým olejem.
  • Poté ho přikryjte hadříkem namočeným v horké vodě a nechte 15 až 20 minut působit.
  • Po uplynutí této doby odstraňte hadřík, otřete filtr papírovými utěrkami a vyleštěte ho, dokud se nebude lesknout.

A jaké jsou další osvědčené metody čištění digestoře? Redaktorka Chalupářů-Zahrádkářů Marcela Libušná nedá dopustit na čištění louhem a kolegyně Jaroslava Bednářová se zase na čištění kuchyně vždy vybaví poctivou Coca-Colou.

Jak na údržbu filtru u odsavače par

Co používáte při čištění digestoře vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články