Čistění koberce svépomocí. Rychle schne a voní svěže

                   

V dřívějších dobách koberce v domácnostech nebyly tolik rozšířené, jako jsou dnes. Dnes jimi disponuje snad každá rodina. Interiér velmi zútulňují a také značně izolují, co se týká udržování tepla. I když jsou koberce příjemné a praktické, je potřeba se o ně také dobře starat, aby si udržely stále své vlastnosti. Pravidelné čištění rovněž zabrání usazování roztočů a prachu v jejich tkaninách. Poradíme vám, jak koberce účinně vyčistit, aby vypadaly jako nové.

Co potřebujete k očistě koberce?

Obstarejte si následující:

  • jedno tuhé mýdlo
  • teplou vodu
  • kartáč
  • aviváž

Jak postupovat?

Nejprve si koberec pověste venku na šnůru. Ideální je provádět jeho očistu na zahradě, nebo nad vanou. Pak jej celý namočte teplejší vodou a namydlete po celé ploše. Mýdlo nechte působit asi tak půl hodiny a poté ho smyjte opět čistou teplou vodou. V poslední fázi naneste pomocí kartáče na koberec oblíbenou aviváž, nechte chvíli provonět a následně opláchněte. Na závěr necháte koberec uschnout. Bude dokonale čistý a také voňavý.

i

Další metody, které pomohou vyčistit koberec

Pokud máte doma koberec s vyšším vlasem a chcete osvěžit jeho odstín, nasypejte na něj sůl a nechte působit alespoň přes noc. Pak ji jen vysajte a těšte se z výsledku. Občas se může stát, že na světlý koberec vylijete nedopatřením jakýkoliv nápoj, nebo červené víno. Nemusíte hned věšet hlavu a koberec vyhazovat. Skvrnu vysajte ručníkem, nebo utěrkou a naneste na ní pastu vytvořenou z jedlé sody a teplé vody. Nechte směs zcela zaschnout a pak jen vysajte.

Po skvrně by nemělo být ani památky. To samé můžete praktikovat i s obyčejnou kuchyňskou solí. Výborně bude fungovat na vyčištění celého koberce i octový roztok. Ten připravíte z litru teplé vody a 20 mililitrů octa. Tekutinu naneste pomocí rozprašovače na koberec (neměl by být zcela mokrý), přetřete kartáčem a nechte působit dvacet minut. Pak jen vysajte a nechte proschnout. Tímto způsobem oživíte i barvy na koberci.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články