Čistíte své okapy správně? Každý třetí Čech se dopouští těchto 6 fatálních chyb, které pak vyjdou draho

                   

Čištění okapů je činnost, na kterou by nikdo z nás neměl zapomínat. Jsou totiž neustále zanášeny listím, ptačím trusem, mechem, prachem a dalšími nečistotami. To má pak za následek zrezivění, ucpávání, a nakonec i vytopení půdy či vyšších pater domu. Očista okapu ovšem není tak jednoduchou záležitostí, jak se může na první pohled stát. Můžete se při ní dopustit mnoha chyb, které mívají fatální následky.

Jak často čistit okapy

Nejčastější chyba při údržbě je ta, že se do ní uživatelé nepouští dost často. Okapy byste měli čistit minimálně dvakrát ročně, ne-li častěji. Při delších intervalech obvykle dochází k většímu zanesení. Nejlépe tedy uděláte, pokud si příští očistu zaznamenáte do kalendáře, abyste na ni nezapomněli.

Kdy vyčistit okapy? Sledujte počasí

Důležité dále je správné načasování okapové údržby. Uděláte jedině dobře, pokud budete pravidelně sledovat předpověď počasí a zaznamenávat si, kdy nastanou silné bouřky, vydatné deště a podobně. Právě před těmi je totiž důležité pořádně pročistit okapy. Pokud budou při bouřce ucpané, voda nebude mít kudy odtékat a dojde k vašemu vytopení. Činnost provádějte nejlépe během jarních a podzimních měsíců.

Vyhněte se zbytečnému riskování

Jelikož se čištění okapů nedá provést jinak než při stání na žebříku, dbejte na zásady bezpečnosti. Pád zapříčiněný neopatrností totiž vede k vážným zraněním a v horších případech dokonce ke smrti. Před výstupem tedy vždy zkontrolujte, zda váš žebřík není nijak poškozen. Pokud se stane, že ze stupínku nedosáhnete na celý okap, tak se nikdy nenatahujte. Vždy slezte a náčiní přemístěte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nepodceňujte sílu ochranných pomůcek

Před tím, než s údržbou okapů začnete, tak byste měli zvážit pořízení ochranných pomůcek.

  1. Pevné pracovní rukavice ochrání vaše ruce před nečistotami a ostrými hranami.
  2. Boty s gumovou podrážkou zabrání uklouznutí na žebříku.
  3. Silné brýle zastaví všechny ostré a jinak nebezpečné předměty či prachové částice jdoucí k vašim očím.

Jak jednoduše vyčistit okapy

Odstraňování listů a dalšího nepořádku holýma rukama nejde zrovna rychle. Práci vám ovšem význačně ulehčí speciální čističe okapů. Ty mají na jednom svém konci škrabku a na tom druhém pak smetáček. Manipulace s nimi je snadná, stačí když je upevníte na koště či teleskopickou tyč a můžete se s chutí pustit do očisty.

Zabraňte nečistotám v usazení

Údržbu vám dále usnadní chrániče okapů. Ty efektivně drží nečistoty (hlavně listy) dál a tak jim zabraňují v usazování. Na trhu pro tento účel seženete síťky a mřížky vyhotovené z kovu či plastu, které k okapu jednoduše připevníte pomocí plastových spojek. Tuto ochranu můžete vložit také do okapového svodu, čímž jej ochráníte před ucpáním.

Jak často čistíte okapy vy?

Plánujete instalaci okapu? S tímto návodem vám to půjde jako po másle
Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články