Čištění ptačí budky na podzim nezanedbejte, jedině tak se k vám užiteční opeřenci po zimě zase vrátí. Jakých chyb se vyvarovat?

                   

Ptáci na zahradě jsou velmi užiteční. Možná to nevíte, ale dokážou vás zbavit mnohých nebezpečných škůdců. Například dvojice kosů, starající se o mláďata, může do hnízda během sezóny nanosit až 30 kg housenek a jiného škodlivého hmyzu, který se tím pádem nebude promenádovat po vaší zahradě. Mezi další užitečné druhy ptáků patří i pěnkavy, vrabci, sýkorky apod. A abychom jich do zahrady přilákali co nejvíce, potřebují dobrý úkryt.

Kdy je možné čistit budky

Tento úkon si samozřejmě nemusíte nechávat až na podzim. Vždyť do korun stromů se často díváme už ve chvíli, kdy otrháváme hojnou úrodu. Tak proč při této příležitosti nevyčistit i ptačí budky? Ideální je v tomto případě konec července. To už naprostá většina druhů ptáků svá mláďata vyvedla a budky už jen tiše čekají na své další jarní nájemníky. A právě tehdy přichází ta ideální doba k čištění.

iZdroj fotografie: Pixabay

Odpad z budky nekompostujte

Jakmile budku sejmete, překvapí vás, jak je uvnitř znečistěná. I když se rodiče snaží o svá ptáčata dobře starat (a kupříkladu pravidelně vynášejí výkaly), úplnou čistotu si pohlídat nedokážou. Navíc se ve slámě ukrývá i spousta zbytků kořisti, parazitů a dalších nežádoucích elementů. Pamatujte si, že i když všechny materiály vypadají přírodně, na kompost rozhodně nepatří. Odpad z ptačí budky spalte nebo vyhoďte do popelnice.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ale vyčištěním zbytků to vše ještě nekončí. Vnitřek budky je třeba pořádně vymýt, a to nejlépe horkou vodou. To bohatě postačí k tomu, abyste vyhubili všechny nežádoucí mikroorganismy, které by mohly budoucí jarní ptáčata ohrozit na zdraví, nebo dokonce na životě. Chemii nepoužívejte, byla by ze dřeva ještě dlouho cítit. Výjimku tvoří jen obyčejný ocet, i ten však použijte jen v nezbytných případech, horká voda bohatě stačí.

Čím naplnit ptačí budku?

Není to samozřejmě nutnost. Ovšem málokdo ví, že přes zimu tyto ptačí domečky neleží jen tak ladem. Naopak, mnozí drobní pěvci se do nich ukrývají před mrazem (například vrabci). Má to i jednu velkou výhodu – pokud si je k sobě na zahradu naučíte chodit během zimních měsíců, rádi se vám na ní uhnízdí i na jaře. Podpořte je tedy tím, že do budky nasypete piliny, trochu sena nebo hobliny. Jako zimní úkryt to bohatě stačí.

Kam a jak pověsit ptačí budku

A jak by měla vypadat řádná instalace hnízdních budek? Pamatujte si, že na strom je vždy nutné budky připevnit v alespoň čtyřmetrové výšce, aby se ptáci zabydleli až v koruně stromu, a byli tak dokonale chráněni před predátory. Pokud je to možné, umísťujte je na jehličnany, po jejichž kůře plné smoly totiž řada škůdců jednoduše vylézt neodkáže. Navíc se vám v budce neuhnízdí například plchové. Budky je také možné umístit pod převis střechy. Jen si dejte pozor, aby nešlo o místo vystavené slunci.

Ještě na zahradě ptačí budku nemáte? Pak je nejvyšší čas si ji vyrobit – podívejte se, jak se dělá třeba ta pro sýkorky
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články