Prvotřídní čištění spár domácími prostředky – rychle i bez námahy. Neublíží peněžence a zanechají povrch hygienicky čistý po 365 dní

                   

Povrchy keramických dlaždic obvykle nedělají hospodyňkám při úklidu problém. Stačí je jednoduše čas od času otřít namokro a o čistotu je postaráno. To se však rozhodně nedá říci i o spárách mezi nimi. Pokud však nechcete jejich drhnutím strávit více času, než je nutné, vsaďte na osvědčené domácí metody. Pomůže vám ocet, jedlá soda nebo peroxid vodíku či saponát na nádobí.

Jak vyčistit spáry jedlou sodou

Postup na základní čištění spár s použitím tohoto kuchyňského kypřidla není nijak složitý. Stačí si jen připravit ty správné ingredience:

  • 2 lžíce jedlé sody,
  • 1 lžíce peroxidu vodíku
  • a 2 až 3 lžičky saponátu na nádobí.

Ze všeho nejdříve nasypte jedlou sodu do misky. Poté do ní za stálého míchání postupně přidávejte peroxid vodíku a nakonec i prostředek na mytí nádobí. Cílem je hustá pasta, kterou lze bez stékání nanášet na spáry. Po 15 minutách působení ji odstraňte s pomocí spárovacího kartáče nebo například obyčejného kartáčku na zuby. Zbytky pasty jedlé sody setřete vlhkým hadříkem a nakonec dlaždice osušte. Tímto způsobem jim dodáte i lesk.

Spáry vyčistí i ocet a citronová šťáva

Nemáte doma peroxid vodíku nebo se vám jednoduše nechce pracovat s tímto nepříjemně páchnoucím pomocníkem? Pak zkuste osvědčený čistič z:

  • 1/2 šálku jedlé sody,
  • 1/3 šálku citronové šťávy
  • a 1/4 šálku octa.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Suroviny pečlivě naneste na spáry a po 10 minutách vše jednoduše setřete houbičkou. Pokud je špína opravdu zažraná, pak nejspíš budete muset trochu přitlačit nebo si vzít k ruce drátěnku. Dlaždičky poté jen doleštěte suchým hadříkem. Díky tomu se budou také krásně lesknout.

Čištění spár zubní pastou

Pokud doma nemáte žádný čistič na spáry a ani se vám nechce žádný připravovovat, vezměte si k ruce jednoduše zubní pastu. Vymačkejte ji na starý zubní kartáček a pečlivě naneste na spáry. Poté vše jednoduše nechte 15 minut působit a nakonec opláchněte vodou. Zubní pasta vzhled spár skvěle osvěží, ovšem s opravdu silně zažranou špínou si poradit neumí. Na to si budete muset vzít jiné prostředky.

Kávová sedlina potlačí plísně

V domácnosti však obvykle máte k dispozici ještě jeden prostředek, který se na spáry hodí přímo skvěle – kávovou sedlinu. Nehodí se jen na spáry bílé, které by mohla zabarvit – na všechny ostatní bude přímo perfektní. Působí jako jemný peeling, který všechny nečisty jemně vybrousí. A jako bonus vás také zbaví zárodků plísní a nejrůznějších patogenů. Může tak působit i jako prevence.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ovšem pro boj s plísněními, které se vám už mezi spárami objevily, se skvěle hodí jiný prostředek – tea tree olej nebo česnek. 100 ml octa smíchejte s jednou lžičkou tea tree oleje nebo se 4 prolisovanými stroužky česneku. Přípravek naneste na znečištěná místa a po dvou hodinách smyjte. Uvidíte, že se nezvaní návštěvníci v podobě plísní ve vaší koupelně hned tak neobjeví.

Dobré rady pro čištění spár

Pamatujte, že bez ohledu na to, jaké přípravky na čištění spár používáte, musíte při celém procesu čištění dbát na svou bezpečnost. Vždy například používejte ochranné rukavice, protože i ty nejpřírodnější čisticí prostředky mohou být pro vaši citlivou pokožku nebezpečné. Před čištěním také otevřete okna a po celou dobu místnost řádně větrejte. I obyčejný pach octa totiž dokáže pořádně podráždit.

Jak často čistíte spáry ve své koupelně nebo v kuchyni?

Z jedlé sody je možné si vyrobit i univerzální čistič pro celou domácnost. Vyzkoušejte to
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články