Už žádný špinavý toustovač, hravě ho vyčistí jedlá soda a bramborový škrob

O toustovač je nutné se starat, stejně jako o každý jiný spotřebič. Spojte 3 suroviny, které máte ve spíži, a nečistoty snadno vypalte.

Pečení toustů i Zdroj fotografie: Ivan Radic / Creative Commons / CC BY
                   

Oblíbenost zapečených toustů se prolíná napříč generacemi a neznám snad nikoho, kdo by tuto pochutinu neměl rád. Rychlá příprava, variabilita použitých surovin i poměrně nízká cena dělají z toustů často vyhledávanou snídani či ultra snadnou večeři. I toustovač ale vyžaduje pravidelnou péči, abyste jeho životnost prodloužili, a navíc měli jistotu, že tousty jsou připravovány v hygienicky odpovídajícím prostředí. Jak na jeho údržbu?

Jaký toustovač vybrat

Ať už vytváří váš toustovač chutné trojhránky, nebo máte na výběr z více plotýnek a pochutnáváte si tak raději například na panini či vaflích, jedno je jisté. Potřebují pravidelné čištění. Jak uvádí web GoodHousekeeping, odnímatelné plotýnky často můžete dávat do myčky, vždy je ale nutné prostudovat si instrukce od výrobce, zda je daný materiál vhodný k tomuto druhu čištění. Je-li zde výslovně uvedeno, že se tento postup nedoporučuje, nepokoušejte to. Povrch by se mohl poškodit a spotřebič byste byli nuceni brzy vyhodit.

Plotýnky bývají často teflonové, případně keramické. Každý materiál má své výhody a nevýhody a je tak čistě na vás, který z nich je vám příjemnější. „Keramické plotýnky jsou velmi křehké a vedou tak z častému odštípnutí malých částí, které mohou skončit v pokrmu. Na rozdíl od teflonu je ovšem prakticky nemožné je poškrábat. Teflon je oproti tomu náchylný na poškrábání. Pokud se o ně ale vhodně staráte a nepoužíváte ostré předměty pro vyjmutí jídla, vydrží opravdu dlouho jako nový,“ radí prodavač elektra pan Aleš S. z Prostějova.

Chytrý způsob čištění grilu: Mokré noviny odstraní veškerou mastnotu během 60 minut

Čištění bez použití chemie

Při čištění jemných povrchů plotýnek je možné se obejít bez agresivních chemických přípravků. A jít tedy zcela přírodní a nezávadnou cestou. Zatímco povrch teflonové pánve lze hravě vyčistit pomocí docela obyčejné kuchyňské soli, jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři psali, na toustovač existuje jiná vychytávka. Stačí smíchat 4 lžíce bramborového škrobu, lžíci jedlé sody a půl hrnku vody. Vznikne tak poměrně hustá směs, která připomíná řidší těsto. Směs nalijte na předehřáté plotýnky a nechte zahřívat po dobu asi 5 minut.

Vysokou teplotou docílíte opravdu čistých plotýnek. Po vyjmutí směsi postačí je otřít papírovou utěrkou a odstranit tak zbývající nečistoty. Jiný, ale stejně účinný postup radí také web iReceptář. Nastříhejte kuchyňskou papírovou utěrku na čtverce, případně trojúhelníky (záleží, jak jsou plotýnky na vašem spotřebiči uzpůsobené) tak, aby přesně pasovaly. Lehce je namočte do vody a rozložte do vypnutého toustovače. Nechte takto působit celou noc. Utěrky absorbují mastnotu a toustovač snadno vyčistíte.

Řídké těsto v misce iZdroj fotografie: Piqsels
Spojením škrobu, jedlé sody a vody vznikne těsto o řídké konzistenci, odstraníte jím všechny nečistoty

Nejen plotýnky potřebují čistit

Stejně jako samotné plotýnky potřebuje vaši péči také zbytek spotřebiče. Povrch rovněž čistěte, a to ideálně po každém použití, vlhkým ubrouskem, případně pak houbičkou namočenou ve vodě se saponátem na nádobí. Dávejte si přitom ale pozor, jakou houbičku zvolíte. Jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři informovali, barva houbičky napoví, k jakému účelu slouží.

Jak čistíte toustovač vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články