Čištění záchodu je hračka, stačí použít obyčejný česnek

Česnek obsahuje látky s antibakteriálními vlastnostmi, které mohou pomoci odstranit zápach a toaletu také částečně dezinfikovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na toaletě, která je často považována za nejšpinavější místo v domácnosti, se pod poklopem hromadí řada bakterií. Ale proč hned sahat po chemii, když můžete vsadit na použití obyčejného česneku? Je to jednoduché, a přitom velmi účinné. Česnek je to velmi dobrý přírodní antioxidant obsahující allicin, který má silné antibakteriální, protiplísňové a antiparazitární vlastnosti. Do toalety ho proto podle webu Vychytávkov stačí vhazovat jenom dvakrát až třikrát týdně.

Jak vyčistit záchod česnekem

Krása této metody spočívá nejen v její účinnosti, ale také v její bezpečnosti pro alergiky, protože nabízí nedráždivou alternativu k chemickým čisticím prostředkům, které se k tomuto účelu běžně používají. A jak postupovat? Před spaním jednoduše vhoďte oloupané stroužky česneku do záchodové mísy a nechte je tam přes noc. Allicin uvolněný z česneku působí na nahromaděnou špínu a bakterie jako kouzlo.

Ráno pak své WC jednoduše spláchněte a případné usazeniny dočistěte štětkou. Web iReceptář zase doporučuje česnekový roztok. Připravíte ho tak, že svaříte tři šálky vody se třemi oloupanými stroužky česneku. Nechte směs vařit 10 až 15 minut a poté ji použijte jako čisticí prostředek na záchodovou mísu. Tento odvar nejen čistí, ale také odstraňuje většinu odolných skvrn. Stačí ho jen nechat chvíli působit. A stejně prý působí i zázvor. Chalupáři-Zahrádkáři také poradili, proč do toaletní mísy vhodit i sůl nebo vsadit na obyčejnou mouku

Celý život jste pravděpodobně toaletní papír zavěšovali špatným směrem

Jak vybělit toaletu jedlou sodou

A jak postupovat proti opravdu odolným skvrnám? V takovém případě si vezměte k ruce jedlou sodu. Můj recept je tento:

  • Smíchejte jedlou sodu s vodou tak, aby vznikla pasta. Dávkování může být cca 1 šálek jedlé sody na 1 šálek vody, ale lze ho upravit podle potřeby.
  • Nanesete tuto pastu na vnitřní stěny toalety. Použijte toaletní štětku nebo houbu.
  • Nechte směs působit asi 15 až 30 minut. Během této doby by měla soda začít odstraňovat nečistoty a usazeniny.
  • Pak už jen stačí toaletu vydrhnout štětkou a dobře spláchnout.

Je důležité pamatovat na to, že při používání jedlé sody na čištění toalety je dobré vyhnout se používání jiných čisticích prostředků, zejména těch obsahujících kyseliny. Tyto směsi mohou s jedlou sodou prudce reagovat a způsobit nepříjemné nebo nebezpečné chemické reakce. A to byste zcela jistě nechtěli.

Česnek obsahuje allicin, který má antibakteriální a antivirové vlastnosti a může pomoci dezinfikovat záchod rychle a jednoduše. iZdroj fotografie: David Pursehouse / Creative Commons / Attribution 2.0
Česnek obsahuje allicin, který má antibakteriální a antivirové vlastnosti a může pomoci dezinfikovat záchod rychle a jednoduše

Pomůže i tableta do myčky

Paní Alena T. z Benátek nad Jizerou nám však poslala ještě jiný tip. „Pro čištění toalety používám tabletu do myčky. Přes noc ji nechám rozpustit v nádržce, ráno pak WC běžně spláchnu a po 10 minutách jde všechna usazená špína pryč úplně sama. Žádné čističe na to nepotřebuji. A když chci WC provonět, naliju do nádržky na vodu trochu obyčejné aviváže.“

Jak se o čistotu a svěžest své toalety staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články