Co na konci ledna udělat, když je půda na zahradě unavená a již nepřináší dobrou úrodu, aby v sezóně plodila o sto šest

                   

Jakmile dojde k tomu, že se z půdy odčerpá příliš velké množství živin, promění se v unavený substrát, který rostlinám nemůže poskytnout všechno potřebné. Není se tak čemu divit, že na těchto půdách nezískáte nijak výraznou odrůdu. Naštěstí existují rady, s jejichž pomocí navrátíte půdě zpátky její ztracenou úrodnost a doplníte tak všechny potřebné důležité látky, které pomáhají se zásobováním potřebných prvků.

Jak poznat unavenou půdu?

  • Pokles výnosů zeleniny a ovoce
  • Zhoršení kvality plodů
  • Rozvoje plísňových i jiných rostlinných chorob

Zabraňte vyčerpání půdy vhodnými metodami

Nejlepším lékem proti vyčerpané půdě jsou určité preventivní postupy, které by měl znát každý dobrý zahradník. V první řadě se tak snažte dodržet střídaní jednotlivých plodin a na stejném místě nepěstujte opakovaně stále tu stejnou plodinu. Důležité je to hlavně v případě, kdy se u konkrétní rostliny objevila určitá choroba.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Použijte zelené hnojení

Druhou strategií kromě správného střídání jednotlivých plodin, je aplikace zeleného hnojení. Výsev vhodné směsi či jedné rostliny, které poslouží jako zelené hnojení na pozemku přináší mnoho pozitivních dopadů pro celé pěstování. Jakmile rostliny vojtěšky, jetele či podobných rostlin lehce vyrostou, jednoduše jsou zaorány nebo jiným způsobem zapraveny do půdy. Zde se rozloží a uvolní důležité živiny.

Aplikace hnojiv

Dalším způsobem, který je víceméně sázkou na jistotu, že doplníte všechny potřebné látky, je aplikace vhodného hnojiva. To může být buď ve formě organické v podobě kravského, koňského či drůbežího trusu, nebo jako minerální hnojivo, kdy se doplňuje jeden či více konkrétních prvků. Důležité bývá hlavně doplnění dusíku a vápníku. Přidat můžete také draslík, fosfor a hořčík. Hnojiva mohou být v tekuté či sypké podobě určené k zapravení do půdy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články