Cukr nebo kefír pomohou proti plísním v zahradě. Pouze malé procento pěstitelů ví, jak je správně využít

                   

Plísně patří mezi nejobávanější protivníky každého zahrádkáře. A nezáleží na tom, jestli napadají rajčata, vinnou révu nebo třeba mladé sazeničky zeleniny. Naštěstí proti nim můžete v mnoha případech zasáhnout preventivně, a to jen díky prostředkům ze spíže a kuchyně. Naučíme vás, jak použít hořčici, kefír nebo třeba cukr.

Epsomská sůl je perfektní pomocník

Možná ji znáte jako přísadu do koupele při namožených svalech, ovšem dvě lžíce epsomské soli a čtyři litry vody dohromady vytvoří elixír, kterým stačí rostlinu většinou jednou měsíčně porosit, a plísně nebudou mít šanci. Při aplikaci každých 14 dní snižte množství soli na polovinu. Pro růže se pak poloviční množství používá vždy.

iZdroj fotografie: Unsplash

Poprvé je ošetřete brzy na jaře, podruhé pak po odkvětu. A k rajčatům a paprikám nasypte polévkou lžíci soli přímo do substrátu, nejdříve opět brzy zjara a napodruhé ve chvíli, kdy se objeví první květy. Žádné plísně ani další patogeny z půdy nebudou mít šanci. Dvě lžíce této soli ve čtyřech litrech vody se pak stanou skvělou zálivkou pro červenou řepu (jednou měsíčně), krásně totiž zesládne.

První pomoc pro vaše rajčata

Začínáte pozorovat první známky plísně na listech či plodech u této oblíbené zeleniny? Pak nejspíš víte, že je musíte dobře vyživit draslíkem a fosforem, aby jejich plody stihly plně dozrát. Ovšem existuje i mnohem jednodušší způsob. Ten spočívá v použití 100 gramů soli, které smícháte s jedním litrem vody. Tímto roztokem pak rostliny postříkejte. To povede k tomu, že jejich listy odpadnou, o to rychleji však dozrají plody.

iZdroj fotografie: Unsplash

Proti plísním pomůže i česnek či kefír

Stačí vzít 50 gramů česneku, rozmačkat ho a smíchat s jedním litrem vody. A totéž je možné provést s litrem kefíru a pěti litry vody. Obojí je skvělým prostředkem proti plísním, který lze na rostliny aplikovat každé dva týdny. A nezáleží na tom, zda jde o zeleninu nebo třeba o květiny. Česnek a kefír jsou vždy stejně účinné.

Cukr pomůže v boji se škůdci na zelenině

Trápí vás nejrůznější nežádoucí návštěvníci třeba na kapustě? Pak si připravte stojánky, na které umístíte cukerný sirup (měly by být vyšší než zelenina). Většina škůdců se do mističek chytí a k vaší zelenině už se jednoduše nedostane. Máte větší problém se slimáky? Pak okolo rostlin rozsypte podrcená zrníčka hořčice. Uvidíte, že se už k vašim záhonkům ani nepřiblíží.

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články