Do kapsy od bundy vložte mýdlo: Provoní šatník, a navíc ho chrání před výskytem hmyzu

Mýdlo obsahuje různé látky a vůně, které mohou pachy v šatníku přehlušit nebo dokonce přímo odstraňovat. A funguje i na moly.

i Zdroj fotografie: TheLewisRepublic / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Použití mýdla jako osvěžovače a odpuzovače hmyzu ve vašem šatníku představuje jednoduchý, účinný a ekologický přístup k jeho péči a ochraně. Nejenže propůjčí vašemu oblečení příjemnou vůni, ale zbaví vás také nutnosti používání některých chemických prostředků.

Proč mýdlo funguje

Moli a mnoho dalších druhů hmyzu jsou odpuzováni silnými vůněmi některých rostlin (například máta a levandule). Pokud si tedy vybere mýdlo napuštěné těmi správnými esenciálními oleji, můžete tyto škůdce udržet na uzdě. „Příjemná vůně mýdla navíc udržuje vaše oblečení čisté a svěží. Je to lepší než voňky z obchodu,“ potvrzuje naše čtenářka Mirka N. z Hodonína. „Abyste zabránili přenosu zbytků mýdla na oblečení, zabalte ho do papírového ručníku nebo ho vložte do čisté ponožky,“ radí ještě.

Kombinace mýdla s kořením

Dalším kreativním způsobem, jak použít mýdlo k odpuzování molů, je podle webu iReceptář jeho kombinace s hřebíčkem. Stačí do kostky mýdla zapíchnout několik hřebíčků a vytvořit si tak přírodní repelent, který stačí jednoduše uložit do skříně. Na rozdíl od chemických repelentů je navíc mýdlo bezpečné pro použití v blízkosti dětí a domácích zvířat. Pokud ho tedy ve skříni omylem najdou, nic se nestane.

Další výhody mýdla

Kromě použití v šatníku je mýdlo také všestrannou součástí domácnosti. Podle informací z webu Feminela může být i účinným odstraňovačem skvrn, který si poradí i s těmi, na něž nefungují ani drahé prací prostředky. Mýdlo lze například použít k ošetření skvrn od vína nebo mastnoty na oblečení. A pokud na tento úkol stačit nebude, můžete jeho účinnost zvýšit i přidáním trochy jedlé sody (na hodně mastné skvrny pak doporučuji sůl).

Uvidíte, že se při praní prádla obejdete i bez různých chemických „šmakulád“, při jejichž použití pláče nejenom životní prostředí, ale i vaše peněženka. O dalších odpuzovačích molů a jiného nepříjemného domácího hmyzu psali Chalupáři-Zahrádkáři zde.

Jednoduché levandulové paličky provoní celý šatník (DIY návod pro všechny)

Jaké jsou vaše oblíbené triky při péči o šatník?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články