Dodejte záclonám opět bělostnou jiskru díky domácím, účinným a levným metodám

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Záclony jsou mezi lidmi velice oblíbené. Dotváří jakýsi domácký dojem v interiéru obývacího pokoje, ložnice, ale i kuchyně. Existují však i jejich odpůrci, kteří tvrdí, že jsou to jen lapače prachu. Pokud jste spíš zastáncem těchto tylových tkanin, máme pro vás několik praktických tipů, které vám péči o záclony rozhodně usnadní.

Jak docílit běloskvoucích záclon v několika krocích?

Použít k bělení zašedlých záclon můžete následující metody, které jsou ekonomicky přijatelné:

  • Vyzkoušejte směs z jádrového mýdla a jedlé sody: do teplé vody si nastrouhejte 100 gramů jádrového mýdla (např. Jelen) a přidejte i 100 gramů jedlé sody. Do roztoku namočte záclony, aby byly zcela ponořené a nechce alespoň 12 hodin odmáčet. Nakonec záclony vyjměte z bělícího roztoku a řádně opláchněte teplou vodou (můžete je také klasicky vyprat v pračce). Budou nejen krásně bílé, ale i voňavé po mýdle.
  • Pomůže o octová voda: do litru teplé vody nalijte cca 3 lžíce vinného octa a v roztoku zašedlé záclony máčejte několik hodin. Poté je standardně vyperte v pračce.
  • Sůl nad zlato: k bělení záclon je vhodná i obyčejná kuchyňská sůl. Na deset litrů teplé vody postačí asi tak tři až čtyři lžíce. Postupujte stejně, jako v předešlých případech. Po odmočení záclony vyperte.
iZdroj obrázku: Pixabay.com

Další ekonomické metody, které záclony opět rozzáří

Vsadit můžete při bělení záclon kromě jiného i na peroxid vodíku, nebo třeba kypřící prášek. Ten má účinky podobné jako jedlá soda. Některé zkušené hospodyňky z řad babiček a prababiček dokonce doporučují použít modrý inkoust. Tuto metodu ale používejte velmi opatrně, aby nedošlo k nežádoucímu zabarvení tylu.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Do teplé vody dejte jen jednu kapičku. Při praní v pračce se vyvarujte příliš vysokým teplotám. Ideální je do třiceti stupňů Celsia. Záclony můžete na garnýž pověsit klidně i mokré, postupně samy proschnou, a ještě k tomu se přirozeně vyvěsí. Rozhodně je nedávejte do sušičky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články