Vyzrajte na plevel díky domácímu zabijáckému herbicidu. Namáhavé pletí a okopávání se stane minulostí

                   

K výrobě organického herbicidu nepotřebujete nic složitého. Všechny přísady jsou snadno dostupné v drogeriích a obchodech s potravinami. Saponát, hrubá sůl a ocet – nic jiného nebude třeba, musíte jen dávat pozor na správnou koncentraci. Abyste získali opravdu účinný prostředek pro hubení plevele, musí být obsah octu nejméně 30%, jinak se nezvaných rostlinných návštěvníků ze svého trávníku nebo záhonu nezbavíte.

Jak na přípravu přírodního herbicidu

Nejdříve si připravte přesný poměr surovin, jinak tento recept nebude fungovat. Budete potřebovat:

  • 60 ml saponátu
  • 3,5 litru octa
  • 2 šálky soli

Tato dávka vám bezpečně vystačí na celou zahradu. Samozřejmě pokud potřebujete ošetřit třeba jen plevel v chodníku, budete octu i saponátu potřebovat méně. Do zásoby se ho však vyrábět nevyplácí, po delším skladování ztrácí účinnost.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nejlepší je pro tento účel epsomská sůl, ale vystačíte si i s tou obyčejnou. Příprava organického herbicidu je opravdu jednoduchá. Do velkého kbelíku nalijte ocet a přidejte sůl. Míchejte tak dlouho, dokud se nerozpustí. Jakmile se tak stane, přidejte saponát a vše ještě jednou zamíchejte. V tuto chvíli je váš nový přírodní prostředek proti plevelům připraven k použití na zahradě.

Ocet jako hlavní účinná složka

Účinnost tohoto přípravku spočívá především v octu, který zničí všechny plevele, ostatní složky jeho působení posilují. Ale nečekejte okamžité působení – je organický, a první známky odumírání plevele se tedy projeví až po několika dnech. Ovšem věnujete-li celému procesu trochu trpělivosti a vytrvalosti, výsledky se dozajista brzy dostaví. Navíc si tímto způsobem nijak nepoškodíte půdu, ani neohrozíte úrodu.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Pozor na pohyb psů a koček

Při používání přírodního herbicidu ze soli, octa a saponátu ve své zahradě buďte pro jistotu opatrní a držte své domácí mazlíčky mimo ošetřené plochy. Při olizování nebo okusování trávníku by mohlo dojít k otravě či k zažívacím obtížím. Zvláště mláďata bývají v tomto ohledu velmi zvídavá a leckdy si tak nechtěně ublíží. A aby byl herbicid maximálně účinný, aplikujte ho vždy během slunečních dní.

Co byste ještě měli vědět

Tento prostředek je opravdu levný. Zatímco v obchodě za lahvičku herbicidu zaplatíte sto korun i více, v tomto případě půjde jen o desetikoruny. Organický herbicid však nelze dlouhodobě skladovat, ztrácí totiž účinnost. Co tedy nespotřebujete cca do týdne, to raději zlikvidujte. A není nijak nebezpečný pro užitečný hmyz a další živočichy, sáhnout po něm tedy mohou třeba i včelaři.

Jak si vyrobit zabijáka plevelů krok za krokem? Za dvě minuty budete mít jasno
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články