Podomácku smíchaný česnekový extrakt jako zahradní postřik: Ochrání proti mšicím, molicím a plísním – 100% bez chemie za pár grošů

                   

Ochraňte letos svou zeleninu, ovoce a květiny docela jinak. Domácí česnekové přípravky na choroby a škůdce mají skvělé účinky, zvládne je připravit i začátečník, a jako bonus opravdu skoro nic nestojí. Klíčem ke správnému použití je jejich zpracování a pak také frekvence, po kterou mají být aplikovány. Objevte tajemství česnekové ochrany rostlin prostřednictvím několika jednoduchých receptur našich babiček.

Ochranné vlastnosti česneku

Česnek kuchyňský (Allium sativum), nazývaný někdy také česnek setý, je na talíři i v domácí lékárně oblíbený díky pestré paletě organických sloučenin, které obsahuje. Ty se ovšem mohou stát i cenným pomocníkem v boji proti chorobám a škůdcům rostlin, protože skvěle nahradí nejrůznější chemické prostředky a toxické pesticidy. Ve hře je především známý fytoncid (allicin), jenž dokáže omezovat a potlačovat růst škodlivých mikroorganismů.

V jeho případě se jedná především o patogenní bakterie a plísně. Nesmíme však zapomenout ani na přítomnost sirnatých sloučenin (ano, právě ty jsou zodpovědné za onen nepříjemný štiplavý zápach), které jedním dechem dokážou skvěle odpuzovat mnohé škůdce a hmyz. A podobně působí i amoniak a alkyl a methyl trisulfidy s antibiotickými vlastnostmi.

Základní česnekový extrakt pro zahradu

Na přípravu česnekového extraktu není třeba si vyhrazovat celé odpoledne, ve skutečnosti bude hotový asi za 20 minut. Není totiž třeba nic vařit. Potřebovat budete:

  • 25 gramů stroužků česneku
  • a 1 litr vody.
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Stroužky česneku by měly být rozmačkané nebo prolisované (není třeba je loupat). Ve vhodném hrnci je přelijte vodou, promíchejte a nechte 15 minut odstát. Každých 5 minut promíchejte, poté tekutinu slijte a extrakt je hotový. Nařeďte ho vodou v poměru 1 : 1 a použijte ihned. Ve formě postřiku se hodí především pro rostliny napadené mšicemi, sviluškou, molicemi nebo třásněnkami. Ošetření lze opakovat každý druhý den, dokud škůdci nezmizí.

Česneková ochrana jahodníku před roztočíkem

Pokud pěstujete jahody, pak vám nejspíše největší starosti dělá roztočík jahodníkový (Tarsonemus pallidus). Pokud se na jahodách objeví, zkadeří se jim listy a ty mladší se přestanou vyvíjet. Vše vede k předčasnému odumírání rostlin. Pro přípravu ochrany si nachystejte:

  • 700 gramů prolisovaného česneku
  • a 10 litrů vroucí vody (1 kbelík).
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Česnek zalijte a nechte zcela vychladnout, poté přeceďte a nalijte do rozprašovače. Jahodníky vydatně postříkejte. Zaměřte se především na spodní stranu listů, kde se roztočík jahodníkový nejčastěji vyskytuje. Proto je nutné, aby se česnekový extrakt dostal především tam. Dceřiné rostliny určené k přesazení na jiný záhon je pak možné preventivně namáčet do vychladlého česnekového extraktu. Před květem je vhodný také profylaktický postřik.

Kvašená česneková kaše na posílení rostlin

Nejvíce účinných látek je však z česnek možné „vytáhnout“ prostřednictvím kvašení. Na výsledek si však budete muset počkat 2 týdny. Jednoduše přelijte asi 200 gramů neoloupaných stroužků 10 litry vody a nechte zkvasit. Po dvou týdnech roztok zřeďte a zalévejte s ním mladé sazeničky. Hodí se zejména pro růže maliníky, jahodníky, rajčata, řepu apod.

Skvěle potlačí mnohé obávané škůdce a posílí vývoj kořenového systému. A pokud máte tu možnost, můžete podobným způsobem využít i „divoké“ druhy česneku, jako je například česnek medvědí (Allium ursinum L.), lidově též lesní česnek, česnek viničný (Allium vineale L.) nebo česnek podivný (Allium paradoxum). Příprava ochranného přípravku tak bude ještě levnější.

Jaké přírodní prostředky používáte k ochraně své zahrady vy?

Receptů na výrobu domácího postřiku z česneku je celá řada. Vyzkoušejte ten proti mšicím, molicím a plísním
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články