Trvalé odstranění pampelišek za 24 hodin. Vše zařídí správně aplikovaný ocet, rychle zežloutnou a samy zahynou

                   

Pampelišky smetánky (Taraxacum sect. Taraxacum Kirschner et al.) se právem řadí mezi nejúpornější plevele našich zahrad. V šíření jim totiž napomáhají mimo jiné i skvělé regenerační vlastnosti – nová rostlina totiž dokáže obrazit i z velmi malého kousku kořene, který při odplevelování na záhonku zbude. S lopatkou s ní tedy nic nepořídíte – pokud však její kořen doslova vypálíte, zbavíte se jí navždy.

Domácí postřik na plevel

Dost možná jste už někdy zkoušeli na plevel aplikovat chemický postřik, který ho opravdu dokázal velmi rychle zahubit. Problém je však v tom, že spolu s ním pronikají do půdy i škodlivé látky, jež poškozují vaši zahradu do značné vzdálenosti. Obětí tak nejsou jenom pampelišky, ale i mnohé další druhy rostlin, a to leckdy i těch užitečných. Chemii v zahradě však nahradí obyčejný ocet.

Musíte ho ovšem připravit ve formě postřiku se správným ředěním. Stačit vám bude 180 ml octa smíchaného se dvěma litry vody. Do tohoto množství přidejte:

  • 4 rovné lžičky kyseliny citronové
  • a jednu lžíci mýdla na praní nastrouhaného na vločky.

Vše dobře promíchejte (místo strouhaného mýdla lze použít i prací gel). Jakmile budete mít hotovo, přelijte celý roztok do rozprašovače. Získáte dostatek účinného prostředku pro ošetření celé zahrady. Ovšem musíte ho použít ihned, pokud delší dobu stojí, ztrácí na svých účincích, a to by byla rozhodně škoda.

Jak se zbavit plevele na zahradě

Nyní se už jen zbývá vydat s rozprašovačem po zahradě a hledat pampelišky. Každou, kterou najdete, hojně pokropte směsí tak, aby došlo ke skanutí tekutiny po listech. Jedině tak budete mít jistotu, že jste domácí herbicid aplikovali v tom správném množství. Jak bude postupně pronikat do rostlinných pletiv, začnou listy pampelišky žloutnout. K tomu dojde už za 24 hodin. Ocet je však ve spojení s dalšími složkami natolik agresivní, že ve svém působení neustane.

iZdroj fotografie: vyvýšený záhon
Zdroj fotografie: Depositphotos

Naopak – bude pomalu prosakovat do kořene, až ho celý doslova vypálí zevnitř. Bohužel tento proces nějakou dobu trvá, takže je možné, že mezitím pampeliška ze spodní a ještě zdravé části kořene obrazí. K tomu může dojít jednou nebo i dvakrát. Proto místa výskytu pampelišek po dvou týdnech zkontrolujte a v případě potřeby postřik zopakujte. Do dvou měsíců byste však měli mít zcela po problémech.

Odstranění plevele na podzim

Abyste měli stoprocentní jistotu, že jste se starých pampelišek na zahradě zbavili, pak celý roztok namíchejte na podzim (v září nebo v říjnu) ještě jednou a ošetřete všechny pampelišky, na něž narazíte. Některé z nich totiž mohly vaše jarní počínání přece jenom přežít, jiné zase mezitím vyrostly ze semínek, která vám na zahradu zavál vítr. Ta totiž dokážou díky svému lehkému chmýří a drobné velikosti překonat i značné vzdálenosti.

Na vhodném stanovišti pak dokážou vyrůst až neuvěřitelně rychle. Nejvíce se jim líbí na obdělaných záhoncích, na nichž umí proniknout v krátkém čase opravdu hluboko. A když už budete u ničení tohoto plevele, můžete roztok aplikovat i na všechny ostatní obtížné rostliny, a to třeba i na plevel v dlažbě. Ocet s mýdlem a kyselinou citronovou si totiž s jeho eliminací poradí opravdu skvěle. A vy jako bonus svou zahradu rozhodně nezatížíte agresivní chemií.

Jak bojujete s obtížným plevelem vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články