Osevní plán patří k tomu nejdůležitějšímu, co je na jaře třeba nachystat. Ovšem neměli bychom při něm brát v úvahu jen to, co bychom rádi pěstovali, ale i své prostorové možnosti. A to v čele s otázkou: kdo s kým bude sousedit? To je totiž mnohem důležitější. Navzájem si totiž mohou jak prospívat, tak i uškodit. A jací jsou vhodní sousedé třeba pro mrkev, zelí nebo brambory?
Plodová zelenina a brambory – jak umí vyjít s okolím?
Možná se to nezdá, ale tyhle zaoceánské krásky umí byt velmi náročné. Brambory přinesou bohatou úrodu ve chvíli, kdy jim jako sousedy dopřejete zelí, kukuřici, lilek, česnek, fazole, brokolici, hlávkový salát, hrášek, ředkvičky či cibuli. Nerozumí si naopak s cuketami, rajčaty, slunečnicí, okurkami a melouny.
U plodové zeleniny začneme kupříkladu u oblíbených rajčat. Milují společnost chřestu, celeru, listového salátu, cibule, papriky, ředkvičky, špenátu, fazolí, okurek, mrkve a melounů. Z bylinek pak holdují tymiánu, bazalce, kopru a petrželce. Nesnesou se naopak s jakýmkoliv druhem zelí, s bramborami a kukuřicí. U okurek patří do první skupiny kukuřice, zelí, fazole, brokolice, květák, salát, slunečnice a hrášek. Do druhé pak různé bylinky, melouny a brambory. A co paprika? Ta se snese se špenátem rajčaty, koriandrem, špenátem, bazalkou a cibulí. Nemá ovšem ráda fazole.
Mrkev, cibule, červená řepa a další
Stojíte o bohatou úrodu mrkve? Pak vsaďte na cibuli. Díky insekticidním a fungicidním účinkům alicinu ji ochrání před řadou chorob a parazitů. Dobrou volbou je i salát, hrášek, fazole, ředkvičky a rajčata (z bylinek šalvěj a rozmarýn). Nevysazujte ji však v blízkosti petržele, kopru a fenyklu. To fazole jsou skromnější. Vyhovuje jim společnost lilku, hrášku, brambor, brokolice, mrkve, celeru, květáku, kukuřice, zelí, okurek, ředkviček a cukety. Ale nesnesou se s paprikou, cibulí, česnekem a slunečnicí.
A co červená řepa? Dopřejte jí prospěšné sousedství s květákem, listovým salátem, brokolicí, chřestem a cibulí. Vystříhejte se však hořčice a fazolí. Pro rekordní sklizeň cibule pak vsaďte na blízkost řepy, zelí, brambor, papriky, brokolice, mrkve, salát a špenátu. A vynechte fazole, hrášek a šalvěj. A co křehké zelí? Tomu se bude nejlépe dařit ve společnosti celeru, okurek, cibule, brambor, fazolí, hlávkového salátu a špenátu. Z bylinek se pak hodí voňavá šalvěj, kopr a tymián (mateřídouška). A s čím si nerozumí? S brokolicí, květákem rajčaty a jahodami.
Oblíbené domorodé trio jako záruka úspěchu
Kukuřice, dýně a hrášek – věřte nebo ne, ale tyto tři plodiny pěstují společně domorodí Američané už odpradávna. Dohromady totiž tato kombinace skvěle funguje. Hrášek sytí půdu prospěšným dusíkem, jež je nezbytný pro vývoj kukuřice i dýně a jako opora mu slouží právě kukuřičné klasy. A co tvrdé a štětinaté listy a stonky dýní? Ty zase spolehlivě brání prorůstání plevelů.
Další tipy pro komplexně fungující zahradu
Bojujete často s mšicemi? Postavte do blízkosti záhonů se zeleninou truhlíky s květinami. Tito škůdci se pak soustředí na ně a vaši úrodu nechají na pokoji. Bylinky pěstované vedle zeleniny jí pak dokáží dodat výraznější chuť. A některé z nich umí odpudit i škůdce – například tymián, oregano nebo rozmarýn. Na záhoncích tak vytvoří přirozenou ochranu před škůdci. Žádnou chemii už tedy potřebovat nebudete.