Jednoduchý dům z roku 1975, uprostřed švédské přírody, nabízí vše potřebné k životu

                   

Švédský praktický, účelný a jednoduchý styl je i u nás znám zejména ve spojení s vybavením domácnosti. Tato jednoduchost se však ve Švédsku projevuje i při navrhování celých staveb. Jsou zde oblíbené menší sruby, tedy domy postavené ze dřeva a dalších přírodních materiálů.

Bílý srub na pozadí zeleného lesa

Tento dům, který jeho architekt umístil do lesního prostředí, kombinuje v exteriéru až svítivou bělost zdí a přírodní barvu dřeva použitého na verandu a přístupové schodiště.

i

Dům má 60 m² a pochází z roku 1975, jeho původní podoba však prošla důkladnou rekonstrukcí. Je jednopatrový a svému majiteli či nájemci nabízí vše, co pro bydlení potřebuje.

Co dům skrývá

Když do domu vejdete, na první pohled vás zaujme jeho světlost, která je dána nejen vhodně situovanými okny, ale zejména bílou barvou, která vedle exteriéru jednoznačně dominuje také interiéru. Bílá je všude, bílé jsou zdi všech místností, dřevěné podlahy i většina nábytku.

i

Jednolitá světlost vybavení je vhodně a decentně doplněna některými prvky v přírodních odstínech šedé a hnědé –

  • krbem v obývacím pokoji
  • kuchyňskou linkou
  • koberečky a
  • proutěnými křesly.

Dům má dvě ložnice, přičemž v té větší je umístěna pohodlná manželská postel. Kuchyň je funkční, a kromě kuchyňské linky se všemi potřebnými spotřebiči má i prostor pro menší jídelní stůl. Kuchyň je účelně propojena s obývacím pokojem. Koupelna je vybavena velkým polokruhovým sprchovacím koutem.

Veranda jako důležitý společný prostor

Součástí domu je prostorná veranda, která umožní nejen pobyt na čerstvém vzduchu, posezení s rodinou nebo přáteli, ale také výhled do okolních lesů. Pokud budete tiše a trpělivě čekat, může se na vás usmát štěstí a z lesa může vyjít i majestátní los, který je symbolem Švédska a jehož hmotnost může u kapitálních jedinců dokonce přesáhnout půl tuny. Na takové setkání byste jistě jen tak nezapomněli.

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Markéta Kadeřábková

Do magazínu Chalupáři-Zahrádkáři pro Vás přispívám již třetím rokem, specializuji se na pokojové květiny, dekorace a zahradu. Jakékoliv připomínky mi můžete zaslat na [email protected]

Zobrazit další články