Důvod, proč byste měli pravidelně čistit sprchovou hlavici jedlou sodou a octem

                   

Pravidelné čištění patří mezi zásadní kroky k údržbě celé domácnosti. Důležité je provádět tyto úkony svědomitě a s určitou pravidelností. Mnoho lidí však i při pravidelném čištění zapomíná na některé detailní práce, jako je například hloubkové čištění toalety, proplach odpadních trubek, nebo čištění sprchové hlavice. Nyní vám přinášíme několik hlavních důvodů, proč se alespoň jednou za čas zaměřit i na tuto část koupelny a jak nejlépe na to.

Proč pravidelně čistit sprchovou hlavici?

Sprchová hlavice je jednou z těch věcí, kterou pravděpodobně doma využíváme velice často a mnohdy s minimální péčí. Je to však místo, na kterém se tvoří velmi velké množství vodního kamene, který má za následek nepříjemnou tvrdost vody a také může vést k ucpání dírek na hlavici. Dalším důvodem, proč sprchovou hlavici pravidelně čistit, je její neustálý styk s plísněmi nebo jinými bakteriemi, které se mohou tvořit zvnitř hlavice a tím její používání znepříjemňovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud delší dobu nečistíte sprchovou hadici, může se na ní udělat nános vodního kamene, který často vede k ucpání a zablokování jednotlivých dírek, ze kterých voda teče. Mnoho lidí si pak myslí, že jejich sprcha je porouchaná, a proto raději koupí novou. Omyl je však pravdou a ve většině případů se jedná pouze o nevyčištěnou hlavici.

Jak správně vyčistit sprchovou hlavici?

Čištění sprchové hlavice je velmi jednoduché a stačí jej provádět přibližně jedenkrát za měsíc. Budete k tomu potřebovat pouze kbelík nebo igelitovou tašku, jedlou sodu, ocet a párátko. Mnoho sprchových hlavic má odnímatelnou funkci, díky které ji jednoduše oddělíte od zbytku sprchy. V kbelíku si poté smícháte 1/3 hrnku jedlé sody a jeden hrnek octu. Tato směs začne po spojení výrazně bublat, nebojte se však, to je přesně to, co se má dít.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Do této směsi poté pouze vložíte sprchovou hlavici a necháte přes noc působit. Pokud máte sprchu bez možnosti odjímání jednotlivých částí, vytvořte stejnou směs v igelitové tašce, kterou jednoduše uvažte ke sprchové hadici a rovněž nechte na noc působit. Když máme hotovo, pouze jednoduše propíchneme jednotlivé dírky párátkem, čímž z nich odstraníme zbývající vodní kámen. Opláchneme teplou vodou a můžeme dále používat. Takovou prevencí si pro svoji sprchu zajistíte delší životnost a také lepší funkci.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články