Dva účinné způsoby, jak se zbavit můr, které žijí ve skříni a tiše jedí oblečení

                   

Kdo by neznal moly. Vypadají neškodně, ale umí nadělat velkou škodu. Ale hlavně: pokud se u nás jednou usídlí, je nesmírně obtížné se jich zbavit. Libují si především v přírodních materiálech, jako je vlna, len, hedvábí nebo kožešina. Tito malí škůdci po sobě zanechají vykousané díry v oděvech, ale také další nechtěnou nadílku, totiž svoje výkaly a larvy. Pokud se chcete návštěv tohoto nezvaného hosta vyvarovat, při prvním podezření na jeho přítomnost ve vašem šatníku okamžitě použijte jednu z následujících metod.

Čistota vám zaručí půl zdraví… a ani jednoho mola!

Pokud jste v okolí své skříně zahlédli poletovat mola, je žádoucí vyprat nebo nechat chemicky vyčistit veškeré oblečení, které ve skříni skladujete. Pokud to není z nějakého důvodu možné, pověste všechno oblečení na sluníčko a pravidelně to opakujte. Sluneční paprsky zabijí larvy. Dalším důležitým krokem je vyčistění samotné místnosti. Vezměte vysavač a důkladně vysajte skříň, nábytek a koberce. Použitý sáček do vysavače buďto vyhoďte, nebo ho alespoň důkladně vydezinfikujte, aby v něm nezůstala žádná vysátá vajíčka. Namočte hadřík do vody s levandulovým olejíčkem a vnitřek skříně důkladně vytřete. Nechejte ji nějaký čas otevřenou, abys se důkladně vyvětrala a měla šanci vyschnout. Po dokončení všech zmíněných kroků můžete vrátit oblečení zpět na místo a moli by se už neměli objevit.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Použijte vůně, které na moly působí jako odpuzovače

Moli nesnáší některé vůně. Ale pozor, ačkoliv se může zdát lákavé nastříkat do skříně přírodní vůni a mít od molů navěky klid, pokud se ve vašem šatníku už usídlili, důkladnému vyčistění z předchozího odstavce se tak jako tak nevyhnete. Pro prevenci vyzkoušejte některý z těchto ověřených tipů:

  • Kupte si jakýkoliv éterický olej, namočte do něj kus látky a položte jej do skříně.
  • Otřete nábytek hadříkem namočeným v potravinářském octě, zabije moly a jejich larvy.
  • Natrhejte nebo kupte kytici levandule, usušte ji a umístěte ji ve skříni. Bude krásně vonět a škůdci navždy zmizí.
  • Rozetřete pomerančovou kůry a nechejte ji ve skříni. Můžete použít také vůni pelargónie nebo levandule.
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články