Proč vložit plátek jablka do květináče s přezimujícími rostlinami? Efektivní důvod překvapí

                   

Zimování rostlin není nijak jednoduché. A nezáleží na tom, jestli jste na chladnou chodbu uložili oblíbené letničky nebo jen půvabné pokojovky, u kterých chcete trochu podpořit kvetení. Jestliže si nepohlídáte všechny důležité faktory, může se vám stát, že tuto zimní pauzu vaši zelení svěřenci jednoduše nepřežijí. A mnohdy za to mohou škůdci a choroby, se kterými si poradíte právě díky jablku.

Jablko u rostlin urychluje kvetení

Pokud se kohokoliv zeptáte na použití jablek v rostlinné kultuře, nejspíš bude odpověď znít jasně – využívají se k urychlení kvetení, protože produkují ethylen. A právě tento bezbarvý plyn je mnohdy tím, co dokáže zdravou a připravenou rostlinu vyprovokovat k tvorbě poupat. Stačí vložit zralé jablko do igelitového sáčku spolu s rostlinou a nechat vše působit 24-48 hodin. Je to však možné provést pouze u připravených květin, ty v dostatečném kondici zareagují spíše opadem listů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Plátek jablka a jeho efekt

Ovšem nemusíte se hned uchylovat k urychlení přirozeného vývoje rostlin, pokud chcete využít výhody jablka. Pokud totiž položíte plátek jablka na zeminu v květináči a necháte ho tam přes noc, získáte zajímavý efekt. Je totiž skvělým magnetem na nejrůznější škůdce – zejména na roztoče, kteří by se jinak mohli na zdraví vašich rostlin nepříjemně podepsat. Pokud ovšem přítomnost škůdců takto zjistíte, můžete zasáhnout včas.

Letničky vhodné pro zimování

Ne všechny rostliny z balkónů a teras je však možné zimovat. Například surfinie nebo petunie se obvykle vytáhnou tak, že jejich neduživá pletiva velmi rychle napadnou nejrůznější škůdci. A to byste jistě nechtěli. Ale u některých rostlin zimování smysl má. A které to jsou?

  • lantana,
  • verbena,
  • pelargónie,
  • bakopa,
  • keřovité chryzantémy
  • a osteospermum.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejlépe jejich nárokům vyhovíte, pokud jim poskytnete světlé a chladné prostředí s teplotou mezi 5 až 10 °C. K tomuto účelu vám skvěle poslouží například zakrytá veranda, světlá garáž apod. Zálivka je nutná jen občas, přihnojování vůbec ne.

Jak zimovat oleandr nebo fuchsie

Ne všechny balkonové rostliny si však vystačí s tak nízkými teplotami. Oleandry, heliotropy a fuchsie potřebují o něco větší teplo. Během zimy se jim bude nejlépe dařit ve světlé místnosti, zvláště pokud budou umístěny blízko okna, ale bez dopadu přímých slunečních paprsků. Dbejte na to, aby teplota v místnosti nepřesáhla 18 stupňů Celsia, zároveň však nesmí klesnout pod 10 °C. Po celou zimu nezapomeňte tyto rostliny pravidelně zalévat.

Máte také své vlastní triky, které vám pomohou předcházet rozvinutí škůdců a chorob u rostlin?

S ošetřením vám může pomoci i domácí česnekový postřik proti škůdcům
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články