Efektivní a hloubkové domácí vyčištění čalouněného nábytku

                   

Máte pocit, že by vaše čalouněná sedačka, nebo snad i křesla potřebovala vyčistit? Nemusíte hned utrácet za úklidové firmy, či předražené čistící prostředky, abyste docílili dokonalého povrchu nábytku, který bude vypadat jako nový. Poradíme vám, jak se s nečistotami popasovat bez chemikálií.

Čištění čalounění krok za krokem

Abyste nemuseli používat k čištění čalounění chemikálie, zkuste následující postup:

  • Vytvořte si solný roztok z litru vody a lžičky soli. K ruce si vezměte štětec, nebo starý kartáč a zabalte jej do gázy.
  • Pak kartáč namočte do solného roztoku a ten aplikujte na znečištěnou sedačku, nebo křeslo.
  • V další fázi si navlhčete v roztoku octa (1 litr vody + 1 lžíce octa) měkký hadřík, mírně vyždímejte a odstraňujte jím skvrny z pohovky, či jiného čalouněného nábytku.
  • A nakonec si připravte směs ze 4 lžic glycerinu, 4 lžic tekutého mýdla, 8 lžic octa, 2 lžic sody a litru vody. Roztok (respektive pěnu) na čalounění naneste pomocí kartáče a nechte působit alespoň hodinu. Nakonec vše střete hadříkem namočeným v čisté vodě. Nábytek nechte vyschnout a poté se můžete radovat z úžasné čistoty.
iZdroj obrázku: Pixabay.com

Další varianty, které pomohou odstranit nečistoty z čalouněného nábytku

Některé hospodyňky doporučují jako první pomoc při vytvoření nežádoucí skvrny na čalounění použít obyčejnou pěnu na holení, kterou aplikujete přímo na inkriminované místo, rozetřete a necháte asi dvacet minut působit. Pak pěnu odstraňte suchým hadříkem, ručníkem, nebo bavlněnou utěrkou. Aplikovat na čalouněný nábytek můžete samozřejmě i prostředky, které jsou k tomu určené.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Určitě se vyvarujte použití produktů, která obsahují bělidla. Na sedačce, křesle, nebo židli by se mohly objevit světlé skvrny, které posléze neodstraníte. Vhodné je rovněž oslovit speciální firmu, která čalounění vyčistí profesionálně během několika málo minut. Za tuto činnost je však nutné vynaložit jisté finance navíc.

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články