Stalo se to asi všem. Vaříte, ale na chvilku si potřebujete odběhnout pryč. Voda se začne odpařovat a vám zůstane jen černé dno hrnce. Stačí opravdu okamžik a připálený hrnec nebo pánev je na světě.
Nic si z toho nedělejte, i když jste určitě dobrá hospodyně, je možné, že se vám někdy něco spálilo a spálené zbytky vám nešly umýt. Zahoďte gumové rukavice, drátěnku a inspirujte se následujícími návody. Máme tu pár efektivních způsobu, jak se zbavit i těch nejspálenějších zbytků.
Pár způsobů, jak na to
- Pokud chcete rychle odstranit spálené zbytky jídla, namočte je do jakékoliv kapaliny na mytí nádobí a nechejte chvíli působit. Poté můžete spálené oblasti otřít kuchynškou utěrkou.
- Můžete také nalít 2 lžíce prostředku na mytí nádobí a poté nádobí naplnit horkou vodou tak, aby zakryla dno. Přiveďte pánev k varu a opatrně otřete spálené oblasti dřevěnou špachtlí.
- Pokud hned pánev nepotřebujete, můžete zkusit šetrný způsob, ale čištění trvá o mnoho déle. Spálené místo přikryjte vrstvou jedlé sody, trochu navlhčete vodou a nechte působit přes noc. Následujícího rána se váha snadno oddělí od spodní části pánve.
- Skvrny od spáleného jídla na hliníkovém nádobí lze odstranit vařením vody v hrnci tak, že do něj vložíte cibuli.
- Pokud jste v pánvi spálili nejakou tekutinu, jako například mléko, lze ho vyčistit tak, že k němu nalijete studenou vodu a přidáte 2 lžíce jedlé sody. Potom už stačí jen nádobu 3-5 minut vařit.
Další způsoby, které si lidé chválí
Samozřejmě, že lidé jsou nápadití a zkoušejí různé další způsoby. Mnozí chválí účinky solného roztoku, kečupu, Coca-Coly, citronu nebo prášku na praní. Ale hlavní je, abyste dalším spáleninám předešli. K tomu vám pomůže časovač, který si nastavíte, abyste další jídlo nespálili, když zrovna nebudete u sporáku.