Jak odstranit rez odkudkoli raz dva: Kupodivu pomůžou ty nejlevnější taktiky

                   

Už jen pohled na rez dokáže nejednomu z nás snadno a rychle zkazit den. Často se ukazuje zejména na předmětech, které v sobě mají alespoň malý kousek železa. Pro její tvorbu stačí málo. Objeví se totiž, když je kov vystaven delší dobu vlivům kyslíku. Ptáte se, jak se tohoto nevítaného oxidu železa zbavit? Odpovědí je několik.

Jak odstranit rez ovocem

Pro provedení prvního způsobu odstranění rzi budete potřebovat:

Dochucovadlo nejprve nasypte na zrezivělý předmět. Poté přidejte co nejvíce šťávy z jednoho citrusu. Po dvou až třech hodinách nečistoty otřete hadříkem nebo houbičkou na nádobí. Uvidíte, že půjde dolů jedna báseň. Stejným způsobem snadno dostanete také rez z kachliček v koupelně. Při jejich finálním otření ovšem použijte hadr z mikrovláken.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Kyselina octová vše vyřeší

Výborným odstraňovačem rzi je také ocet, který se perfektně hodí pro očistu zrezivělých šroubků, matiček a pod. Stačí, když předměty naložíte do půl litru této potravinářské přísady. Tam je ponechte alespoň na jeden celý den. Poté vše utřete do sucha hadříkem. Ocet můžete nahradit také jablečným ciderem.

Rez se jen tak nevrátí

WD-40 je víceúčelový přípravek, který vás dokáže efektivně zbavit rzi. Po jeho aplikaci se dočkáte naprosto neuvěřitelného výsledku. Povrch jím ošetřený totiž už nikdy nezreziví. Při práci s ním si počínejte takto:

  1. WD-40 naneste jen na malý kousek povrchu, abyste viděli, zda nedojde k poškození.
  2. Rezavé skvrny vydrhněte drátěným kartáčkem.
  3. Proveďte otření navlhčeným a následně suchým hadrem.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Zázrak v podobě sladkého nápoje

Coca-Cola není jen nápoj plný cukru. Jedná se o také velice efektivní odstraňovač rzi. Rezavé předměty do ní ponořte na 24 hodin. Poté je vytáhněte a vyčistěte kartáčem. Nakonec proveďte omytí vodou a vytření do sucha utěrkou. Možné je také Coca-Colu na rez nalít, nechat ji tam 10 minut a poté vydrhnout.

Jak na čištění jedlou sodou

Každá správná hospodyňka ví, že se v domácnosti neobejde bez jedlé sody. Tento bílý prášek lze totiž použít na očistu téměř všech povrchů a ani ty rezavé nejsou výjimkou. Hydrogenuhličitan sodný smíchejte s takovým množstvím vody, aby vznikla pasta. Tu pak naneste na rez a vydrhněte drátěnkou nebo hrubou stranou houbičky na nádobí.

Rez na oblíbeném tričku

Objevili jste rezavé skvrny na svém oblečení? Jejich původ se nejspíš nachází v otření se o nějaký ten zrezivělý kovový předmět. Při jejich odstranění postupujte takto:

  1. Znečištěný oděv položte do umyvadla nebo dřezu.
  2. Na skvrny nalijte trochu bílého octa neb citronové šťávy.
  3. Mírně je osušte papírovou utěrkou.
  4. Ošacení nechte uschnout (nejlépe na sluníčku) a vyperte.

Jaké další způsoby odstranění rzi znáte?

Zbavte rzi i své vozidlo a vraťte mu tak jeho původní lesk
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články